Κοτόπουλο φρικασέ με αντίδια

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η συνταγή είναι της Αργυρούς, εγώ απλά άλλαξα τις αναλογίες διότι είχα λιγότερο κοτόπουλο. :P
Πολύ εύκολη και γρήγορη συνταγή.



Θα χρειαστείτε (για δύο άτομα, για περισσότερα δείτε της Αργυρούς):
1/2 κιλό φιλέτο κοτόπουλο
1/2 κιλό αντίδια (ας είναι και λιγότερο)
1 ξερό κρεμμύδι ψιλοκομμένο
4-5 κρεμμυδάκια φρέσκα με τα φύλλα τους
1 μικρό ματσάκι άνηθο
1 λεμόνι
1 αυγό

Εκτέλεση:

Πλένουμε το κοτόπουλο και το κόβουμε σε μικρά κομμάτια. Το βάζουμε στην κατσαρόλα με λίγο λάδι και το αφήνουμε να ροδίσει. Ρίχνουμε και το κρεμμύδι και σοτάρουμε. Προσθέτουμε νερό, όσο να καλύψει τα υλικά και το αφήνουμε να βράσει για όσο χρειαστεί (1/2 ώρα περίπου).
Πλένουμε τα αντίδια και κόβουμε μόνο τα κοτσάνια τους. Τεμαχίζουμε και τα φρέσκα κρεμμυδάκια σε μεγάλα κομμάτια.
Τα ρίχνουμε όλα στο φαγητό και ανακατεύουμε. Δεν θα τα αφήσουμε να βράσουν πάρα πολύ και να διαλυθούν, λίγα λεπτά αρκούν. Πριν τα βγάλουμε από τη φωτιά πασπαλίζουμε με ψιλοκομμένο άνηθο.
Εμένα μου αρέσει νερουλό αυτό το φαγητό γι' αυτό άφησα μπόλικο ζουμάκι, αν θέλετε όμως μπορείτε πριν ρίξετε τα χόρτα να το αφήσετε να πιει τα περισσότερα υγρά του.
Σε ένα πιάτο, χτυπάμε το αυγό με το χυμό ενός λεμονιού. Προσθέτουμε λίγο από το ζωμό του φαγητού μας για να πάρει τη σωστή θερμοκρασία και έπειτα το προσθέτουμε στην κατσαρόλα.
Ανακατεύουμε, αφήνουμε να πάρει μια βράση και έτοιμο!

Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το παραδοσιακό φρικασέ. ;)

Όποιος ξέρεις από πού προέρχεται η λέξη φρικασέ, ας μας ενημερώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Chicken-freak-for-web.jpg
    Chicken-freak-for-web.jpg
    333 KB · Εμφανίσεις: 3,896

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top