Έκθεση της ΕΛΑΣ: Το 86% των Ελλήνων που ενεπλάκησαν σε κλοπές και διαρρήξεις το 2022 ήταν Ρομά

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 6,339 μηνύματα.

Απίστευτο αλλά δεν είναι Ρομα
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,721 μηνύματα.
Σήμερα στην γειτονιά μου έγινε νέο περιστατικό με Ρομα. Κοντά στο σπίτι μου υπάρχει μια Τράπεζα Πειραιώς η οποία εξυπηρετεί την περιοχή του Νέου Κόσμου. Μια γυναίκα είχε πάει στο ATM ώστε να σηκώσει χρήματα, μόλις τελειώσει με την ανάληψη της επιτέθηκε μια γυναίκα Ρομα για να της πάρει τα χρήματα. Ευτυχώς βγήκε ένας υπάλληλος από την τράπεζα και ένας από το δίπλα μαγαζί και την βοήθησαν άμεσα. Και μετά σου λένε ότι όλα είναι στο μυαλό μας και ότι δεν είναι επικίνδυνη ομάδα οι Ρομα, προφανώς αυτό οι που τα λένε αυτά δεν έχουν περάσει ούτε απέξω από ghetto.


Μπράβο στην αστυνομία, αυτά τα παιδιά αξίζουν την επιβράβευση όλων των πολιτών καθώς μας προστατεύουν από επικίνδυνες ομάδες και κακοποιούς για μόλις 900-1,000 ευρώ το μήνα.

 

ark178

Διάσημο μέλος

Ο ark178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.
Ενταξει, ενταξει. Ο,τι λυσεις θελεις εφαρμοσε τις, αλλα θα επιβαρυνθεις εσυ και οποιος αλλος τις στηριζει για αυτες. Πληρωνε για τις παροχες των γυφτων, τραβα ζησε μαζι τους για να μην ερχονται σε επαφη με ρατσιστες, προσελαβε τους για να εχουν δουλευουν και ελα να μας πεις εμπειριες. Γιατι πουθενα δεν βλεπω ποτε θα αρχισουμε να εχουμε απαιτησεις και απο τους γυφτους και εγω δεν θα ειμαι ο μαλακας της υποθεσης να ανεχομαι την καθε ανθρωπινη κουραδα μεχρι να αποφασισει να γινει ανθρωπος, ειδικα οταν εχω και τυπακια σαν εσενα να πουλανε διανοηση.

Παντως, εχεις δειξει εσυ εστω και 1% της κατανοησης που απαιτεις απο εμας προς ατομα που δεν γουσταρεις? Θα μου πεις, ποιους απ'ολους, γιατι περα απο την ιδεολογικη σου φυλη δεν νομιζω να συμπαθεις κανεναν, και μαλιστα απο αυτα που γραφεις τους αγαπας οσο εμεις τους γυφτους. Για πες λοιπον, ποση κατανοηση εχεις διξει στον χρυσαυγιτη ή τον μπαρμπα απο το ορεινο χωριο της Κρητης?
Μάλιστα. Ανθρώπινες κουράδες. Ρητορική μίσους και dehumanization.

Επιβάρυνση είναι τα άτομα που εσύ στηρίζεις, οι CEO και οι τεράστιες εταιρίες που δεν ξέρουν τι έχουν από πόρους. Ίση και δίκαιη κατανομή πόρων έτσι ώστε οι ''ανθρώπινες κουράδες'' οπως οι ρομα, να μην ζουν στο περιθώριο και μέσα στη φτώχεια. Αλλά αυτό δε σου αρέσει γιατί είναι κατά...της ελευθερίας.

Και αν σου φαίνονται τα παραπάνω κουράδες ηθικής ή ανθρώπινο κατασκεύασμα, σκέψου το ξανά. Ηθική έχουν και τα ζώα, ψάξε για να δεις τι κάνουν διάφορα είδη όταν υπάρχει κάποια αδικία μέσα στην κοινωνία τους. Άλλη λέξη με την οποία βγάζετε σπυριά οι υπερ-φιλελεδες, κοινωνία. Είμαστε κοινωνικά ζώα, έτσι εξελιχθήκαμε.

Δεν είναι ανάγκη να συμπαθείς όλα τα άτομα μιας κοινότητας για να θες να ζουν αξιοπρεπώς. Και εγώ πχ δεν συμπαθώ κάποια μέλη από εδώ αλλά δεν θέλω να τους δω να ζουν στο περιθώριο και να τους σκοτώνουν μπάτσοι όπως συμβαίνει με τους ρομα.

Ακραίες απόψεις, δηλαδή να ζουν όλοι ανθρώπινα. Μαλλον πρεπει να γίνω πιο ρεαλιστής και να προτείνω στρατόπεδα συγκέντρωσης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Απίστευτο αλλά δεν είναι Ρομα
Η προπαγάνδα τους είναι απίστευτη. Όταν είναι ρομα και Πακιστανός η καταγωγή είναι πρώτη στον τίτλο.

Όταν είναι ντόπιος : ''εμμ...16 χρονών είναι ο δράστης''.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Μάλιστα. Ανθρώπινες κουράδες. Ρητορική μίσους και dehumanization.

Επιβάρυνση είναι τα άτομα που εσύ στηρίζεις, οι CEO και οι τεράστιες εταιρίες που δεν ξέρουν τι έχουν από πόρους. Ίση και δίκαιη κατανομή πόρων έτσι ώστε οι ''ανθρώπινες κουράδες'' οπως οι ρομα, να μην ζουν στο περιθώριο και μέσα στη φτώχεια. Αλλά αυτό δε σου αρέσει γιατί είναι κατά...της ελευθερίας.

Και αν σου φαίνονται τα παραπάνω κουράδες ηθικής ή ανθρώπινο κατασκεύασμα, σκέψου το ξανά. Ηθική έχουν και τα ζώα, ψάξε για να δεις τι κάνουν διάφορα είδη όταν υπάρχει κάποια αδικία μέσα στην κοινωνία τους. Άλλη λέξη με την οποία βγάζετε σπυριά οι υπερ-φιλελεδες, κοινωνία. Είμαστε κοινωνικά ζώα, έτσι εξελιχθήκαμε.

Δεν είναι ανάγκη να συμπαθείς όλα τα άτομα μιας κοινότητας για να θες να ζουν αξιοπρεπώς. Και εγώ πχ δεν συμπαθώ κάποια μέλη από εδώ αλλά δεν θέλω να τους δω να ζουν στο περιθώριο και να τους σκοτώνουν μπάτσοι όπως συμβαίνει με τους ρομα.

Ακραίες απόψεις, δηλαδή να ζουν όλοι ανθρώπινα. Μαλλον πρεπει να γίνω πιο ρεαλιστής και να προτείνω στρατόπεδα συγκέντρωσης.
Οι CEO και οι τεράστιες εταιρείες σέβονται την αρνητική ελευθερία και αν δεν την σέβονται, το κάνουν είτε με την ανοχή του κράτους είτε με τις ευλογίες του κράτους, οπότε είναι μεγάλο λάθος και του κράτους αυτό.

Ίση κατανομή πόρων και δίκαιη είναι έννοιες ασύμβατες. Αν σέβεσαι την αρνητική ελευθερία του καθένα, τότε δέχεσαι ότι μπορεί να έχει και παραπάνω από εσένα. Αν δεν την δέχεσαι, τότε δέχεσαι ο καθένας να είναι νταβατζής των υπολοίπων. Και δίκαιο είναι μόνο ό,τι σέβεται την αρνητική ελευθερία.

Επίσης, εγώ έχω ανάγκες που δεν τις καλύπτουν ούτε όλα τα αγαθά του κόσμου μαζί (utilitarian monster). Άρα, όλοι οι άλλοι πρέπει να υποφέρουν με την δική σου λογική.

Ένας φιλελεύθερος έχει ως σκοπό όλοι να ζουν ελεύθεροι, όχι να ζουν όπως θα πει ο κάθε σοσιαλδμοκράτης, κομμουνιστής κτλ.
Για το "φιλελέδες" μην σχολιάσω καλύτερα, έχει ενδιαφέρον οι διάφοροι "άγιοι" του κομμουνισμού κτλ. να μας πουλάνε ηθική κτλ., αλλά κατευθείαν πάνε στην προσβολή και όποια άλλη καφρίλα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,526 μηνύματα.
Το ότι μιλάς για ίση κατανομή πόρων φίλε γιάννη, δείχνει με πολλή αγάπη πόσο εκτός οικονομικών είσαι.
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Το ότι μιλάς για ίση κατανομή πόρων φίλε γιάννη, δείχνει με πολλή αγάπη πόσο εκτός οικονομικών είσαι.
Αυτό πάει σε μένα ή στον ark (δεν ξέρω το μικρό του όνομα) ; Αν το λες για εμένα, εγώ δεν υποστηρίζω κάποια ίση κατανομή των πόρων, ούτε καμία άνιση, εγώ υποστηρίζω να αφήσουμε τους πάντες ελεύθερους και ανάλογα με τις συναλλαγές τους να κατανεμηθούν οι πόροι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,526 μηνύματα.
Ναι αλλά ως θεμέλιος λίθος από την φυσική, ξέρουμε ότι πάντα οι ανάγκες θα τείνουν στο άπειρο και οι πόροι θα τείνουν στο μηδέν, στη μαθηματική γλώσσα. Δεν γίνεται ποτέ να υπάρχει ισορροπία.
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Ναι αλλά ως θεμέλιος λίθος από την φυσική, ξέρουμε ότι πάντα οι ανάγκες θα τείνουν στο άπειρο και οι πόροι θα τείνουν στο μηδέν, στη μαθηματική γλώσσα. Δεν γίνεται ποτέ να υπάρχει ισορροπία.
Δεν διαφωνώ απαραίτητα στο ότι δεν μπορεί να υπάρχει ισορροπία, και δεν νομίζω ότι τα μηνύματά μου διαφωνούν με τα δικά σου. Αν τώρα με ρωτάς τι γίνεται αν κάποιος έχει πάρα πολλές ανάγκες που η κοινωνία δεν μπορεί να του τις καλύψει, καλώς ή κακώς οι ανάγκες του δεν θα καλυφθούν.
 

ark178

Διάσημο μέλος

Ο ark178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.
Οι CEO και οι τεράστιες εταιρείες σέβονται την αρνητική ελευθερία και αν δεν την σέβονται, το κάνουν είτε με την ανοχή του κράτους είτε με τις ευλογίες του κράτους, οπότε είναι μεγάλο λάθος και του κράτους αυτό.

Ίση κατανομή πόρων και δίκαιη είναι έννοιες ασύμβατες. Αν σέβεσαι την αρνητική ελευθερία του καθένα, τότε δέχεσαι ότι μπορεί να έχει και παραπάνω από εσένα. Αν δεν την δέχεσαι, τότε δέχεσαι ο καθένας να είναι νταβατζής των υπολοίπων. Και δίκαιο είναι μόνο ό,τι σέβεται την αρνητική ελευθερία.

Επίσης, εγώ έχω ανάγκες που δεν τις καλύπτουν ούτε όλα τα αγαθά του κόσμου μαζί (utilitarian monster). Άρα, όλοι οι άλλοι πρέπει να υποφέρουν με την δική σου λογική.

Ένας φιλελεύθερος έχει ως σκοπό όλοι να ζουν ελεύθεροι, όχι να ζουν όπως θα πει ο κάθε σοσιαλδμοκράτης, κομμουνιστής κτλ.
Για το "φιλελέδες" μην σχολιάσω καλύτερα, έχει ενδιαφέρον οι διάφοροι "άγιοι" του κομμουνισμού κτλ. να μας πουλάνε ηθική κτλ., αλλά κατευθείαν πάνε στην προσβολή και όποια άλλη καφρίλα.
Άλλο το να έχει κάποιος περισσότερα από εσένα επειδή πχ είσαι πιο μεγαλόσωμος και αρα χρειάζεσαι περισσότερη ενέργεια και άλλο άνθρωποι σαν τον Μασκ που κατέχουν πλούτο όσο ένα κράτος.
Το ένα είναι κάλυψη αναγκών και το άλλο ένα οικονομικό σύστημα που βασίζεται στην άκρατη απληστία.
Ναι αλλά ως θεμέλιος λίθος από την φυσική, ξέρουμε ότι πάντα οι ανάγκες θα τείνουν στο άπειρο και οι πόροι θα τείνουν στο μηδέν, στη μαθηματική γλώσσα. Δεν γίνεται ποτέ να υπάρχει ισορροπία.
Για βασικές ανάγκες μιλάμε. Νερό, τροφή, στέγαση, εκπαίδευση. Αυτά δεν είναι άπειρη ανάγκη που δεν θα ικανοποιηθεί με τίποτα αλλά βασικές συνθήκες να ζήσεις και να αναπτυχτείς.

Η ανισότητα στηρίζεται στο ότι τύποι σαν τον Μασκ κατέχουν απίστευτες ποσότητες ενώ οι υπόλοιποι ζουν με ό,τι έχει μείνει. Η τεχνολογία υπάρχει για να καλύψει τις παραπάνω ανάγκες, ιδεολογικοί είναι οι λόγοι που πολλοί ζουν σε φτώχεια.

Επιπλέον, μη στηρίζεσαι στα οικονομικά. Αστρολογία με μαθηματικά. Κάτι σαν φιλοσοφία είναι και όχι stem.
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Άλλο το να έχει κάποιος περισσότερα από εσένα επειδή πχ είσαι πιο μεγαλόσωμος και αρα χρειάζεσαι περισσότερη ενέργεια και άλλο άνθρωποι σαν τον Μασκ που κατέχουν πλούτο όσο ένα κράτος.
Το ένα είναι κάλυψη αναγκών και το άλλο ένα οικονομικό σύστημα που βασίζεται στην άκρατη απληστία.
Το σύστημα που έχουμε τώρα είναι η σοσιαλδημοκρατία, απλά όχι σε τόσο άκρατη μορφή (τουλάχιστον στα προηγμένα κράτη αυτό συμβαίνει). Δεν σου λέει κανείς να είσαι άκρατα άπληστος. Αλλά και να είσαι, είναι δικαίωμά σου. Και τώρα και στο φιλελεύθερο σύστημα.
 

ark178

Διάσημο μέλος

Ο ark178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.
Το σύστημα που έχουμε τώρα είναι η σοσιαλδημοκρατία, απλά όχι σε τόσο άκρατη μορφή (τουλάχιστον στα προηγμένα κράτη αυτό συμβαίνει). Δεν σου λέει κανείς να είσαι άκρατα άπληστος. Αλλά και να είσαι, είναι δικαίωμά σου. Και τώρα και στο φιλελεύθερο σύστημα.
Σοσιαλδημοκρατία είχαμε μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο μέχρι περίπου το 70. Μετά εφαρμόστηκαν οι νεοφιλελευθερες πολιτικές aka greed is good.

Στις ηπα, εκείνη την εποχή, η φορολογία των πλουσίων ήταν 90%. Απίστευτο νούμερο για τα σημερινά δεδομένα όπου πλέον ειναι μια χώρα που χαρακτηρίζεται από ακραία φτώχεια λόγω αναδιανομής προς όφελος των πλουσίων.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,801 μηνύματα.

Απίστευτο αλλά δεν είναι Ρομα
ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟς ΘΕΜΑΤΟΣ.ΕΛΕΟΣ ΚΑΠΟΥ.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,721 μηνύματα.
Το πως το thread κατέληξε να είναι πεδίο κραξίματος του καπιταλισμού ένας θεός ξέρει.
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,801 μηνύματα.
Το θεμα ειναι..οτι κανεις δεν ειπε πως και ελληνες δεν διαπραττουν εγκληματα,.Το θεμα ειναι στον τιτλο.
Δηλαδη...τι φαση;
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,721 μηνύματα.
Το θεμα ειναι..οτι κανεις δεν ειπε πως και ελληνες δεν διαπραττουν εγκληματα,.Το θεμα ειναι στον τιτλο.
Δηλαδη...τι φαση;

Μα εσκεμμένα γίνεται αυτό ώστε να μας δείξουν ότι οι Ρομα δεν εγκληματούν περισσότερο από τους Έλληνες. Όλοι εμείς είμαστε ρατσιστές και τα βγάζουμε από το μυαλό μας, πες εγώ είμαι δεξιός και έχω πιο συντηρητικές απόψεις σε κάποια ζητήματα. Εσυ όμως που λες για τους Ρομα συνέχεια και ποσό επικίνδυνη ομάδα είναι είσαι ρατσίστρια; Ίσα ίσα για να λέει ένα προοδευτικό άτομο όπως εσυ για τους Ρομα σημαίνει ότι δεν είμαστε όλοι μας τρελοί αλλά όντως υπάρχει θέμα. Φτάσαμε να λέμε την κοινή λογική ρατσισμό, στο τέλος θα μας κλέβουν οι Ρομα και δεν θα τολμάμε να μιλήσουμε ώστε να μην μας βγει το όνομα του ρατσιστή.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,801 μηνύματα.

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,721 μηνύματα.
Mα αυτο ηδη συμβαινει με καποιους εδω.

Προφανώς και γίνεται. Εδώ, δεν σχολιάζουν το γεγονός ότι οι Ρομα αναγκάζουν τα παιδιά τους να Παντρεύονται από την ηλικία των 12-13 και μάλιστα με αρκετά μεγαλύτερα άτομα, γεγονός που είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ καθώς τα παιδιά σε αυτην την ηλικία πρέπει να είναι στο σχολείο και πουθενά άλλου. Αν έβλεπαν κάποιον Έλληνα να παντρεύει την 12χρονη κόρη του θα το έκραζαν, τώρα που το κάνουν οι Ρομα δεν λένε τίποτα και κάνουν του Κινέζους. Γιατί κακά τα ψέματα αυτό που γίνεται με τα παιδιά των Ρομα είναι βιασμός και τίποτα άλλο, βλέπεις κοπέλες 15 χρόνων να έχουν ήδη 2-3 παιδιά αντί να είναι στο σχολείο ενώ τα αγόρια τα μαθαίνουν από μικρή ηλικία να κλέβουν ότι βρουν ώστε να επιβιώσουν.

Αλλά ναι εμείς είμαστε οι τρελοί ρατσιστές μετά. Για κάλεσε όλους αυτούς που είναι υπέρ των Ρομα να κάνουν μάθημα στο σχολείο που είσαι, δεν νομίζω να άντεχαν ούτε 1 ημέρα με αυτά που βλέπεις εσυ.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,099 μηνύματα.
Απίστευτο νούμερο για τα σημερινά δεδομένα όπου πλέον ειναι μια χώρα που χαρακτηρίζεται από ακραία φτώχεια λόγω αναδιανομής προς όφελος των πλουσίων.

Στα όρια της κατάρρευσης είναι, ετοιμάζεται να στείλει ανθρωπιστική βοήθεια ο ΟΗΕ για να καταπολεμήσει την απόλυτη φτώχεια.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 6,339 μηνύματα.
Το θεμα ειναι..οτι κανεις δεν ειπε πως και ελληνες δεν διαπραττουν εγκληματα,.Το θεμα ειναι στον τιτλο.
Δηλαδη...τι φαση;
ακριβως το ιδιο απο την αλλη, κανείς δεν είπε πως οι Ρομά δεν διαπράττουν εγκλήματα, φυσικα και δυστυχως διαπραττουν, οπως και οι ελληνες διαπραττουν.
το θεμα στον τιτλο ειναι ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ, αλλά δεν εχεις μπει καν στον κοπο να διαβασεις τιποτα απο οσα εχω γραψει σε τοσες σελιδες που ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΟΥΝ τον παραπλανητικο αυτο τιτλο επειδη πολυ απλά ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να ακουσεις μια άλλη αποψη ακομα και αν ειναι ορθη.
Δεν μπορει να λεμε τα ιδια και τα ιδια και απο το ενα αυτι να μην μπαινουν καν

Για να σε βοηθησω:
Πάμε και με τις επίσημες καταρρίψεις της παραπληροφορησης του συγκεκριμένου thread και πεποίθησης περι Ρομα. Κάτι που μου είχε διαφύγει καθώς δεν διάβασα ολόκληρη την αναφορά της ελας, όλα αυτά δλδ το 72% του 86% του 117 πρόκειται για το 12% των εγκλημάτων κλοπών και ληστειών-διαρρήξεων καθώς μόνο το 12% αφορά οργανωμένο έγκλημα που καταπιάνεται η μελέτη αυτή.

[Ellinika Hoaxes]: Παραπληροφόρηση σχετικά με τα ποσοστά εγκληματικότητας των Ρομά για κλοπές και διαρρήξεις

View attachment 138844View attachment 138845

Δήλωση δικηγορου:
Μεσα στην αναφορα λεει πως ολα αυτα τα ποσοστα αναφερονται μοναχα στα περιστατικα οργανωμενου εγκληματος και πως το οργανωμενο εγκλημα στις κλοπες-διαρρηξεις ειναι το 8% των συνολικων εγκληματων και πως το οργανωμενο εγκλημα στις ληστειες ειναι το 4% των συνολικων εγκληματων, οπότε ολα τα ποσοστα αυτά καθώς και όλα όσα λέμε τόσες εβδομάδες εδώ περί εγκλημάτων από Ρομά αναγονται ως επι αυτό το (8+4)=12%. Δηλαδή αν βαλουμε κατω ολα τα εγκληματα ας πουμε 1000, απο αυτα οι κλοπες-διαρρηξεις-ληστειες απο Ρομα θα ειναι 86% * 72% * 12% * 1000 =~ 74 περιστατικά.

Δηλαδή το 86% του 72% του 12% του του του.... Ο τιτλος ειναι παραπλανητικος επειδη οδηγει τον αναγνωστη στο να σκεφτει κατευθειαν το "πωω τοσα πολλα εγκληματα οι Ρομα;". Αυτό το συμπέρασμα ΔΕΝ προκύπτει σύμφωνα με τη συγκεκριμένη έρευνα. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι, σίγουρα όμως η έρευνα που επικαλείται το thread (από την οποια και ξεκίνησε όλο αυτό) ΔΕΝ το υποδηλωνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top