• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αυτοάνοση ψωριασική αρθρίτιδα, έχει κανείς;

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά μουυυυ

Έχει κανείς αυτοανοση ψωριασικη αρθριτιδα? Τι εξετάσεις κάνατε για να το βρείτε? Ευχαριστώ <3
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,765 μηνύματα.

Πώς γίνεται η διάγνωση της ψωριασικής αρθρίτιδας;

Ο γιατρός εξετάζει τον ασθενή και ζητά το οικογενειακό ιστορικό ψωρίασης. Ο ασθενής υποβάλλεται σε αιματολογικές εξετάσεις, προκειμένου να αποκλειστούν άλλες παθήσεις, ενώ οι ακτινογραφίες υποβοηθούν στη διάγνωση.
Είναι σημαντική η έγκαιρη διάγνωση της ψωριασικής αρθρίτιδας, ώστε να ξεκινήσει το συντομότερο δυνατόν η θεραπεία. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη διαγνωστική εξέταση για την ψωριασική αρθρίτιδα. Η διάγνωση βασίζεται στα συμπτώματα, στην κλινική εξέταση και στην ύπαρξη ψωριασικού εξανθήματος.

Η ψωριασική αρθρίτιδα συχνά συγχέεται με τη ρευματοειδή αρθρίτιδα. Ο γιατρός εκτιμά ποιες από τις αρθρώσεις έχουν προσβληθεί, και αξιολογεί τις αιματολογικές παραμέτρους και τις ακτινογραφίες στη μέση, τα χέρια και τα πόδια, καθώς η ψωριασική αρθρίτιδα ενδέχεται να προσβάλει τα οστά και τις αρθρώσεις στα σημεία αυτά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,659 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά μουυυυ

Έχει κανείς αυτοανοση ψωριασικη αρθριτιδα? Τι εξετάσεις κάνατε για να το βρείτε? Ευχαριστώ <3
Τα αυτοανοσα επειδη ειναι αυτοανοσα διαγιγνωσκονται μονο απο τα συμπτωματα τους.
Για ενα παραξενο και αγνωστο λογο η ψωριαση και τα συνεπακολουθα της αν υπαρχουν εχουν τρομερη υφεση το καλοκαιρι και τον ήπιο χειμωνα.
Οποτε αν εχεις χρηματα μετακομιζεις νοτια οπου η θερμοκρασια το χειμωνα δεν πέφτει κατω απο 20 και λυνεις το προβλημα με κατι ψιλοαλοιφουλες και κατι χαπακια. Φυσικα πριν αρχισει το εντονο προβλημα στις αρθρωσεις.
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,765 μηνύματα.
Τα αυτοανοσα επειδη ειναι αυτοανοσα διαγιγνωσκονται μονο απο τα συμπτωματα τους.
Για ενα παραξενο και αγνωστο λογο η ψωριαση και τα συνεπακολουθα της αν υπαρχουν εχουν τρομερη υφεση το καλοκαιρι και τον ήπιο χειμωνα.
Οποτε αν εχεις χρηματα μετακομιζεις νοτια οπου η θερμοκρασια το χειμωνα δεν πέφτει κατω απο 20 και λυνεις το προβλημα με κατι ψιλοαλοιφουλες και κατι χαπακια. Φυσικα πριν αρχισει το εντονο προβλημα στις αρθρωσεις.
Ως πάσχουσα από τα 17( ψωρίαση χωρίς αρθρίτιδα),αλλά σε πλήρη ύφεση τα τελευταία 13 χρόνια σχεδόν, θεωρώ πως δεν είναι θέμα κλιματολογικών συνθηκών, αλλά συνδυασμός πρωτίστως επιβαρυμένης ψυχολογίας λόγω άγχους και στρεσογόνων εξωτερικών παραγόντων και διατροφικών ατασθαλιών.
Ως αυτοάνοσο πάντως μπορεί σε περιόδους έξαρσης να σου διαλύσει την ψυχολογία και την καθημερινότητα.
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ως πάσχουσα από τα 17( ψωρίαση χωρίς αρθρίτιδα),αλλά σε πλήρη ύφεση τα τελευταία 13 χρόνια σχεδόν, θεωρώ πως δεν είναι θέμα κλιματολογικών συνθηκών, αλλά συνδυασμός πρωτίστως επιβαρυμένης ψυχολογίας λόγω άγχους και στρεσογόνων εξωτερικών παραγόντων και διατροφικών ατασθαλιών.
Ως αυτοάνοσο πάντως μπορεί σε περιόδους έξαρσης να σου διαλύσει την ψυχολογία και την καθημερινότητα.
Φίλη μουυυ είδες εμείς οι ευαισθητουληδες, κι εγώ 20 χρονια ασυμπτωτική ήμουν

Έβγαλα 2 σημαδακια στα χέρια πριν 2 μήνες κ ξαφνικά ένιωσα πόνους στα γόνατα...ουφφ οκ θα το φτιάξω κ αυτό:)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,659 μηνύματα.
Ως πάσχουσα από τα 17( ψωρίαση χωρίς αρθρίτιδα),αλλά σε πλήρη ύφεση τα τελευταία 13 χρόνια σχεδόν, θεωρώ πως δεν είναι θέμα κλιματολογικών συνθηκών, αλλά συνδυασμός πρωτίστως επιβαρυμένης ψυχολογίας λόγω άγχους και στρεσογόνων εξωτερικών παραγόντων και διατροφικών ατασθαλιών.
Ως αυτοάνοσο πάντως μπορεί σε περιόδους έξαρσης να σου διαλύσει την ψυχολογία και την καθημερινότητα.
Ευχομαι ποτε να ξαναλθει. εξαφαλιζολ.
Η ψωριαση ειναι μια αυτοανοση κατασταση που αν ειναι λιγη δεν της δινουν και πολυ σημασια οι γιατροι... κατι σαν να εχεις καποια ελια.
Δυστηχως ομως ενω ειναι ενα συναχι του δερματος σου κατετρεφει τρομερα την ψυχολογια και την κοινωνικοτητα, την ποιοτητα ζωης λογω οψης...και ειδικα στα κοριτσια.
Πραγματι ..Ενω κατοικει στο DNA πυροδοτηται περισσοτερο στα πολυ σκεπτομενα και εσωστρεφη ατομα...
Συνηθως αντιμετωπιζεται με αλοιφες ( dovobet ,xamiol) αλλα τελειωμό δεν εχουν ... παλαιοτερα για καπως μονιμη εξαφανιση των συμπτωματων εδιναν μεθοτρεξατη ( αναστολεα ανοσοποιητικου)..τωρα υπαρχουν μοντερνα φαρμακα ενεσεις ...με βιολογικους παραγοντες τα λενε... που τις κανεις ανα 15 μερες μεχρι και 2 μηνες αναλογα την περιπτωση και εξαφανιζεται. Και δεν εχεις το παιδεμα με τις αλοιφες.
Τα αυτοανοσα ειναι παραπολα και σε διαφορες μορφες που καποια δεν εχουν ουτε καν ονομα... απλα τα λενε αυτοανοσα.
Η θερμοκρασια περιβαλοντος και ισως οι ακτινες του ηλιου ειναι θεραπευτικες και ανασταλτικες..αυτο ειναι καταγραφες του δικου μας νοσοκομειου ... Υπαρχει σε χαρτι ?δεν ξερω... αλλα οι γιατροι το ξερουν διοτι ολοι περνανε απο το Συγγρος.
Κανει δουλεια σε ολλους? μαλλον οχι... αφου ειπαμε ειναι απειρες οι μορφες των αυτοανοσων.
Η διατροφη για μενα δεν εχει τοσο σημασια και αποτελεσματικοτητα .. με εξαιρεση το αλκοολ.Βεβαια η διατροφη με οριτζιναλ πραματα ειναι καλυτερη για παρα πολλα πραματα και σωτήρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Στα 20 μου ήμουν βαριά περίπτωση μα με θεραπευσα , εκανα 2 χρόνια νηστείες διατροφή, χυμούς λαχανικών, καθαρισμό νεφρών και συκωτιού, ψυχοθεραπεία και ηρεμία και για 20 χρόνια ήμουν είμαι καλά,

,τα σώματα μας αυτοθεραπευονται είναι απίστευτα όταν τους παρέχουμε στήριξη.

Απλως θέλει πολύ πειθαρχία.. γμτ...αντε ξανά μανα

Για να να μην εξαπλωθεί και να εξαφανιστεί για ακόμη 20 χρόνια χεχε
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,765 μηνύματα.
Εγώ έκανα και 6 χρόνια ομοιοπαθητική, αλλά η συνολική εικόνα άλλαξε προς το θεαματικό καλύτερο, όταν μέσα μου αρχικά και σε δεύτερο χρόνο ουσιαστικά απέρριψα συγκεκριμένο άτομο από τη ζωή μου.

Η ψυχολογία είναι το παν.
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ έκανα και 6 χρόνια ομοιοπαθητική, αλλά η συνολική εικόνα άλλαξε προς το θεαματικό καλύτερο, όταν μέσα μου αρχικά και σε δεύτερο χρόνο ουσιαστικά απέρριψα συγκεκριμένο άτομο από τη ζωή μου.

Η ψυχολογία είναι το παν.
Το ίδιο φίλη μου..

Σκληρό αλλά αληθινό
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,659 μηνύματα.
Τι ανα πω ρε κοριστια ...εγω δεν ειμαι της ομοιπαθητικης ,ειμαι της ιατρικης χημειας.
Τωρα για την διατροφη ..οκ... ο μεγας Ιπποκράτης το ειπε και ισχυει πολυ ..η τροφη σου το φαρμακο σου..αλλα οχι για την ψωριαση..αυτη δεν ειναι αλεργια ουτε καρωτιδα.
Οπα... μαθαμε κατι σημερα ...υπαρχουν και τοξικοι αντρες.
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,765 μηνύματα.
Τι ανα πω ρε κοριστια ...εγω δεν ειμαι της ομοιπαθητικης ,ειμαι της ιατρικης χημειας.
Τωρα για την διατροφη ..οκ... ο μεγας Ιπποκράτης το ειπε και ισχυει πολυ ..η τροφη σου το φαρμακο σου..αλλα οχι για την ψωριαση..αυτη δεν ειναι αλεργια ουτε καρωτιδα.
Οπα... μαθαμε κατι σημερα ...υπαρχουν και τοξικοι αντρες.
Κοίτα επιβεβαιωμένα το κόκκινο κρασί και το χοιρινό εμένα προσωπικά με συχνή κατανάλωση με ενοχλούν και εντείνουν έστω και παροδικά το θέμα. Όσο για τους τοξικούς άνδρες που λες και τη συμβίωση μαζί τους, θα έλεγα πως αποτελούν το νούμερο 1 επιβαρυντικό για την ψυχολογία παράγοντα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,659 μηνύματα.
Κοίτα επιβεβαιωμένα το κόκκινο κρασί και το χοιρινό εμένα προσωπικά με συχνή κατανάλωση με ενοχλούν και εντείνουν έστω και παροδικά το θέμα. Όσο για τους τοξικούς άνδρες που λες και τη συμβίωση μαζί τους, θα έλεγα πως αποτελούν το νούμερο 1 επιβαρυντικό για την ψυχολογία παράγοντα.
Ναι οκ αυτες οι τροφες επιδεινώνουν ..αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει τροφη ή συνδιασμος τροφων που φερνει την ιαση.
Εδω μιλαμε για παραβωμα του ανοσοποιητικου που κυνηγα τα νεουδια κυτταρα του δερματος με ενα οπλο που λεγεται Τ λεμφοκυταρα και τρεχουν τα καυμενα να σωθουν στην επιφανεια του δερματος κανοντας αυτα που βλεπουμε..Οπως κυνηγανε οι σκυλοι τις γατες ενα πραμα.
Σιγουρα η ψυχικη ηρεμια βοηθα αλλα ουτε αυτη φερνει την ιαση.
Αντιθετα το μεγαλο αγχος-φοβος και αβεβαιότητα πυροδοτει την εναρξη.

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοξικοι αντρες μονο πιστολιασμενοι. Το μαθαμε και αυτο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top