Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,560 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,357 μηνύματα.
Η κατάθεση του γιατρού που εξέτασε την σύζυγο του δικηγόρου: Εχει εκχυμώσεις, αιμορραγία μύτης, αίμα στο κεφάλι (msn.com)

Μπράβο στον ιατρό που ειδοποίησε την αστυνομία. Και εγω το ίδιο θα έκανα....

αρκετά με τους αλήτες που νομιζουν οτι ειναι και γκόμενοι επειδη έχουν λεφτά και θράσος.

Σεβασμό σε όλες τις γυναίκες βίζιτες ή μή.

Οι Πάνθηρες φρουροί ειναι έτοιμοι για δράση. θα τους πολεμήσουμε. -
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,389 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,389 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Η Ουγγαρία αναλαμβάνει την εκ περιτροπής προεδρία του Συμβουλίου της Ε.Ε. το β' εξάμηνο του έτους.

Σήμερα ανακοινώθηκε το σλόγκαν της: 'Make Europe Great Again'.

Μάλιστα.

Να με συγχωρείτε κάποιοι για τη δυσαρέσκεια, αλλά δεν μπορώ να ενστερνιστώ την επιθυμία σας να εκλεγεί ο Trump τον Νοέμβριο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,031 μηνύματα.
Σήμερα ανακοινώθηκε το σλόγκαν της: 'Make Europe Great Again'.
Η Ουγγαρία αναλαμβάνει την εκ περιτροπής προεδρία του Συμβουλίου της Ε.Ε. το β' εξάμηνο του έτους.
εκλεγεί ο Trump τον Νοέμβριο

Αυτά καλό είναι να γίνονται.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,756 μηνύματα.
Σήμερα ανακοινώθηκε το σλόγκαν της: 'Make Europe Great Again'.
Με πάσα ειλικρίνεια τώρα, αρχίζω και ανησυχώ όντως. Κάθε μέρα που περνά νιώθω λες και ζούμε εκ νέου τη δεκαετία του 1930.
Εύχομαι να βγω λάθος και να μην έχουμε την κατάληξη που είχαμε και τότε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,389 μηνύματα.
Η Ουγγαρία αναλαμβάνει την εκ περιτροπής προεδρία του Συμβουλίου της Ε.Ε. το β' εξάμηνο του έτους.

Σήμερα ανακοινώθηκε το σλόγκαν της: 'Make Europe Great Again'.

Μάλιστα.

Να με συγχωρείτε κάποιοι για τη δυσαρέσκεια, αλλά δεν μπορώ να ενστερνιστώ την επιθυμία σας να εκλεγεί ο Trump τον Νοέμβριο.

Φίλε ο Orban δεν έχει άδικο σε αυτά που λέει όσο αφορά την πορεία της Ευρώπης. Θέλεις να μιλήσουμε για την παράνομη μετανάστευση; Θέλεις να μιλήσουμε για την τρέλα που επικρατεί όσο αφορά τα minorities; Δεν θα σχολιάσω την οικονομική κατάσταση η οποία χρόνο με το χρόνο βαίνει όλο και χειρότερη οδηγώντας την Ευρωζώνη σε πιόνι των ΗΠΑ και της Κίνας.

Όσο αφορά τον Trump οι Democrats αν σέβονταν τους ψηφοφόρους τους θα έβαζαν έναν αξιόπιστο αντίπαλο ο οποίος θα ήταν σε θέση να νικήσει άνετα και όχι το dementia guy που πλέον με το ζόρι μιλάει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,031 μηνύματα.
Για να έχεις αναβίωση του 1930 πρέπει να έχεις και πραγματικά δυναμικούς Ηγέτες με όλη τη σημασία αυτής της λέξης όπως είχαν τότε. Ούτε ο Trump ούτε ο Orban μπορούν να συγκριθούν με τότε, απλά μέσα στην ατελείωτη σαπίλα της εκφυλισμένης Δύσεως σήμερα αυτοί μοιάζουν με όαση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,357 μηνύματα.
Σοφία Παυλίδου για Ζήνα Κουτσελίνη: Εγώ ήμουν σπίτι με μελανιές και πόνους κι εκείνη έκανε αγιογραφία του θύτη μου (msn.com)

Δικαιώθηκε ο κοντός που έλεγε για την Ζήνα και τα δικηγοράκια που συνεργαζόταν στην εκπομπή της.... τοτε... τωρα βγηκε και τον υποστήριξε.

Σουπιά μεγάλη ο τύπος. Ελίσσεται.

Ε ρε βρώμα και δυσωδία που κυκλοφορεί... ουτε με ακουαφόρτε δεν ξεπλένεται.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Φίλε ο Orban δεν έχει άδικο σε αυτά που λέει όσο αφορά την πορεία της Ευρώπης. Θέλεις να μιλήσουμε για την παράνομη μετανάστευση; Θέλεις να μιλήσουμε για την τρέλα που επικρατεί όσο αφορά τα minorities; Δεν θα σχολιάσω την οικονομική κατάσταση η οποία χρόνο με το χρόνο βαίνει όλο και χειρότερη οδηγώντας την Ευρωζώνη σε πιόνι των ΗΠΑ και της Κίνας.
Κοίτα, αντιλαμβάνομαι κάποιους από τους προβληματισμούς σου. Ναι, η παράνομη μετανάστευση έχει παρατραβήξει στην Ευρώπη, πρέπει να την περιορίσουμε τηρώντας τα όρια του Διεθνούς Δικαίου. Να δεχόμαστε μετανάστες εφόσον είναι νόμιμοι και στα όρια που αντέχουμε. Και θα συμφωνήσω και με την οικονομική κατάσταση, το έχω ξαναπεί και με άλλες ευκαιρίες ότι η Ευρώπη πρέπει να αποκτήσει την αυτονομία της και να είναι ανεξάρτητος παίκτης στο διεθνές στερέωμα.

Προσωπικά όμως έχω ιδιαίτερη ευαισθησία, ίσως και λόγω αντικειμένου σπουδών, με τα ζητήματα κράτους δικαίου. Και σε αυτό ξέρω ότι ο Orban σίγουρα δεν τα πάει καλά, και δεν είναι ο μόνος· και η Ελλάδα κατρακυλάει, και η Πολωνία τα πάει πολύ άσχημα κ.ο.κ. Όπως επίσης δεν συμφωνώ και με τον ευρωσκεπτικισμό του, χωρίς να είναι αυτό το κριτήριο που βαραίνει περισσότερο στην όποια αποστροφή μου. Το βασικό μου πρόβλημα είναι το πρώτο. Και με τη Meloni διαφωνώ ιδεολογικά σε μεγάλο βαθμό, αλλά τη σέβομαι ως πολιτικό.

Όσο αφορά τον Trump οι Democrats αν σέβονταν τους ψηφοφόρους τους θα έβαζαν έναν αξιόπιστο αντίπαλο ο οποίος θα ήταν σε θέση να νικήσει άνετα και όχι το dementia guy που πλέον με το ζόρι μιλάει.
Να πω ότι έχεις άδικο για τον Biden, θα πω ψέματα και δεν το θέλω. Ο άνθρωπος είναι αλλού γι' αλλού, ειδικά τις τελευταίες μέρες δίνει ρεσιτάλ (έχω σοβαρές αμφιβολίες για το κατά πόσο θα αντέξει σε όλη τη δεύτερη θητεία, αν επανεκλεγεί). Κάπου να αντιλαμβανόμαστε τα όριά μας και να αποσυρόμαστε. Αλλά όπως και να είναι αυτός, δεν μπορώ να θεωρήσω εναλλακτική τον Trump. Με αυτούς τους δύο για υποψηφίους ούτε καν στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος μπορώ να πω, γιατί είναι αμφότεροι τυφλοί. Αλλά τι να πω, προτιμώ την τύφλα του Biden που είναι πιο safe από το να έχουμε πάλι τον Trump με τις εικόνες ντροπής στο Καπιτώλιο και με τις συμβουλές του να πίνουμε χλωρίνη για να αντιμετωπίσουμε τον κορωνοϊό.

Όπως και να έχει, σέβομαι τις απόψεις σου κι ας μη συμφωνούμε. :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,389 μηνύματα.
Κοίτα, αντιλαμβάνομαι κάποιους από τους προβληματισμούς σου. Ναι, η παράνομη μετανάστευση έχει παρατραβήξει στην Ευρώπη, πρέπει να την περιορίσουμε τηρώντας τα όρια του Διεθνούς Δικαίου. Να δεχόμαστε μετανάστες εφόσον είναι νόμιμοι και στα όρια που αντέχουμε. Και θα συμφωνήσω και με την οικονομική κατάσταση, το έχω ξαναπεί και με άλλες ευκαιρίες ότι η Ευρώπη πρέπει να αποκτήσει την αυτονομία της και να είναι ανεξάρτητος παίκτης στο διεθνές στερέωμα.

Προσωπικά όμως έχω ιδιαίτερη ευαισθησία, ίσως και λόγω αντικειμένου σπουδών, με τα ζητήματα κράτους δικαίου. Και σε αυτό ξέρω ότι ο Orban σίγουρα δεν τα πάει καλά, και δεν είναι ο μόνος· και η Ελλάδα κατρακυλάει, και η Πολωνία τα πάει πολύ άσχημα κ.ο.κ. Όπως επίσης δεν συμφωνώ και με τον ευρωσκεπτικισμό του, χωρίς να είναι αυτό το κριτήριο που βαραίνει περισσότερο στην όποια αποστροφή μου. Το βασικό μου πρόβλημα είναι το πρώτο. Και με τη Meloni διαφωνώ ιδεολογικά σε μεγάλο βαθμό, αλλά τη σέβομαι ως πολιτικό.


Να πω ότι έχεις άδικο για τον Biden, θα πω ψέματα και δεν το θέλω. Ο άνθρωπος είναι αλλού γι' αλλού, ειδικά τις τελευταίες μέρες δίνει ρεσιτάλ (έχω σοβαρές αμφιβολίες για το κατά πόσο θα αντέξει σε όλη τη δεύτερη θητεία, αν επανεκλεγεί). Κάπου να αντιλαμβανόμαστε τα όριά μας και να αποσυρόμαστε. Αλλά όπως και να είναι αυτός, δεν μπορώ να θεωρήσω εναλλακτική τον Trump. Με αυτούς τους δύο για υποψηφίους ούτε καν στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος μπορώ να πω, γιατί είναι αμφότεροι τυφλοί. Αλλά τι να πω, προτιμώ την τύφλα του Biden που είναι πιο safe από το να έχουμε πάλι τον Trump με τις εικόνες ντροπής στο Καπιτώλιο και με τις συμβουλές του να πίνουμε χλωρίνη για να αντιμετωπίσουμε τον κορωνοϊό.

Όπως και να έχει, σέβομαι τις απόψεις σου κι ας μη συμφωνούμε. :)

Κοιτα τον Orban ούτε εγώ το συμπαθώ καθώς έχει δείξει αρκετές φορές ότι είναι ενάντια στην Ευρωπαϊκή ένωση και μεγάλος φίλος της Ρωσίας, μάλιστα τα έχει βάλει και με την Ελλάδα μερικές φορές στο παρελθόν άρα δεν τον υποστηρίζω. Όμως σε αυτό που είπε δεν έχει άδικο καθώς ζούμε στην Ευρώπη και βλέπουμε την παρακμή της τόσο σε οικονομικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο. Η Meloni δεν έχει σχέση με τον Orban ιδεολογικά, ίσα ίσα η Ιταλίδα πρωθυπουργός είναι υπέρ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το μόνο που ζητάει είναι η τήρηση των διεθνών συνθηκών όσο αφορά την μετανάστευση και την ανεξαρτησία της Ευρώπης.

Τώρα για τις ΗΠΑ όπως είπα θεωρώ καλύτερη επιλογή τον Trump από την άποψη ότι επι προεδρίας του δεν είχαμε παγκόσμιες αναταραχές όπως έχουμε τώρα με τον Biden. Επίσης, ο τύπος έχει ανοίξει τα σύνορα με αποτέλεσμα να έχουν εισβάλει πάνω από 6 εκατομμύρια παράνομοι μετανάστες στις ΗΠΑ τα τελευταία 3 χρόνια. Όσο αφορά το capitol attack δεν ξέρω που είναι η αλήθεια και που το ψέμα, δεν θα μου φαινόταν περίεργο τα media να έχουν φουσκώσει την πραγματικότητα εσκεμμένα μόνο και μόνο για να θάψουν τον trump. Σε κάθε περίπτωση όμως οι Democrats έκαναν τραγικό λάθος που έβαλαν ξανά τον Biden για υποψήφιο από την στιγμή που ο τύπος δεν είναι σε θέση ούτε να μιλήσει πλέον, δεν μπορεί να μην έχουν κάποιον άξιο υποψήφιο καθώς μιλάμε για ένα κόμμα με εκατομμύρια μέλη και στελέχη. Προσωπικά αν με ρωτάς ιδεολογικά πιο κοντά είμαι με τους Democrats καθώς είναι η ΝΔ των ΗΠΑ όσο αφορά την ιδεολογία (ειδικά ο Clinton και ο Obama είναι για εμένα οι 2 καλύτεροι πρόεδροι που πέρασαν τα τελευταία 70 χρόνια) όμως έχει κουράσει η υπερβολική στήριξη των Democrats στα minorities, στην καταπάτηση των μεταναστευτικών κανονισμών αλλά και στην εμμονή τους να στέλνουν έναν άνθρωπο που πολύ απλά δεν τραβάει.

Προφανώς και εγώ σέβομαι τις απόψεις σου. :angelnot: :angelnot:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,560 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,389 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,031 μηνύματα.
Η Ελλάδα θα μετατραπεί στη Ταϊλάνδη της Ευρώπης. Σεξοτουρισμός, σας έρχονται οι πλούσιοι Βόρειοι για τα παιδιά σας και θα λέτε ευχαριστώ. Η απόλυτη κατάντια ενός λαού.


 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,756 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,108 μηνύματα.
Στη βενζίνη που η μισή αξία της είναι φόροι... μπαίνουν και άλλοι φόροι την ίδια στιγμή που το ρεύμα κίνησης επιδοτείται. Για να τα δικαιολογήσουν αυτή τη απαράδεκτη φορολογία τη λένε φορολογία υπερκερδών. Ότι κάνανε στην ενέργεια στο παρελθόν.

Αντί να τα δώσουν σε νέους, σε νέες θέσεις εργασίας το δίνουν σε αυτούς που έχουν εξασφαλισμένο εισόδημα... στους συνταξιούχους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,560 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,170 μηνύματα.
Η Ελλάδα θα μετατραπεί στη Ταϊλάνδη της Ευρώπης. Σεξοτουρισμός, σας έρχονται οι πλούσιοι Βόρειοι για τα παιδιά σας και θα λέτε ευχαριστώ. Η απόλυτη κατάντια ενός λαού.


Αν χώνονταν τα κανάλια, ίσως γινόταν δουλειά. Αλλά μην κατηγορείς όλο το λαό ρε Γιάννη. Η "Ρόδος" τα λέει όλα. Τοπαλούδη ντε! Όλοι οι ανώμαλοι εχουν μαζευτεί σ αυτό το νησί. Μύκονος τουρισμός για πλούσιους, Ρόδος τουρισμός για ανώμαλους
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,048 μηνύματα.

Μάλλον μάζευαν "ελιές" με ...χατζάρα. :fish2: Τους τρελαίνει η αναμονή για δουλειά στην Ελληνική αγορά εργασίας.

@Volkswagen Fan
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top