Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,792 μηνύματα.
Δεν το χαρακτήρα εγώ έτσι. Οι Ρουμάνοι κυρίως χρησιμοποίησαν τον όρο "Ευρωπαϊκή σταυροφορία κατά του μπολσεβικισμού". Για πάρα πολλούς λαούς πράγματι αυτή η επιχείρηση υπήρξε ελπίδα διάσωσης των εθνών τους. Το πολυεθνικό τμήμα των Waffen-SS δεν απέκτησε απλά εθελοντές, αλλά κανονικές μεραρχίες από τα έθνη της ΕΣΣΔ που ήθελαν να απελευθερωθούν, ακόμα και από την ίδια την Ρωσσία . Και πραγματικά υπήρχαν εθελοντές σχεδόν από κάθε ευρωπαϊκή χώρα στο ανατολικό μέτωπο που πολεμούσαν για την Βέρμαχτ ή για τα Ες Ες.
Για να το επαναλαμβανεις ομως σημαινει οτι συμφωνεις με τον χαρακτηρισμο
Άσχετα με το τι άλλο έκαναν. Το ότι τα έβαλαν τόσο με την διεφθαρμένη φιλελεύθερη Δύση όσο και με την ισοπεδωτική κομμουνιστική Ανατολή δείχνει πως εν μέρει υπήρξαν στην σωστή πλευρά της ιστορίας. Ή τουλάχιστον θα μπορούσαν να είχαν μείνει έτσι αν δεν έκαναν και αυτοί τόσα έκτροπα δίνοντας έτσι τα επιχειρήματα σε φιλελεύθερους και κομμουνιστές να ισχυροποιήσουν τις θέσεις τους τσακίζοντας κάθε αντίθετη στο αφήγημα φωνή υπό τον φόβο του δήθεν φασίστα μπαμπούλα.
Κανεις συνεχεια ενα λογικο λαθος: υποθετεις πως επειδη διαφωνεις με κατι που (τουλαχιστον στο κεφαλι σου) ειναι λαθος, αυτοματα εχεις τη "σωστη" θεση και διορθωνεις ολα τα προβληματα της. Δηλαδη ο κοσμος ειναι μια binary κατασταση σωστου-λαθους και επειδη διαφωνεις με το λαθος, εισαι απαραιτηατα σωστος. Και οι κομμουνιστες κριτικαραν την "διεφθαρμενη" δυση, αλλα σε καμια περιπτωση οι προτασεις τους δεν ηταν κατι ανωτερο. ΑΝτιστοιχη λογικη εχουν και οι wokies, που νομιζουν πως επειδη διαφωνουν με κατι (και καμια φορα εχουν δικιο) αυτοματα οτιδηποτε προτεινουν ειναι καλυτερο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,105 μηνύματα.
Για να το επαναλαμβανεις ομως σημαινει οτι συμφωνεις με τον χαρακτηρισμο
Σημαίνει πως συμφωνώ με τον πόθο πολλών λαών να απελευθερωθούν. Η εθνικοσοσιαλιστική προπαγάνδα της εποχής αυτό έδειχνε όπως και η άμεση ανταπόκριση των λαών. Όπως όμως προείπα ήδη ως απάντηση στον taketrance, δεν σημαίνει πως πιστεύω πως όντως οι Γερμανοί θα τηρούσαν τις υποσχέσεις τους. Δεν έδειξαν και τα καλλίτερα δείγματα γραφής αν κρίνω από την φυλάκιση του Ουκρανού εθνικιστή Στεπάν Μπαντέρα που όντως πολεμούσε για ανεξάρτητη Ουκρανία και αυτό πέρα από τη προπαγάνδα δεν το έβλεπαν με καλό μάτι οι Γερμανοί (όσο δεν ήταν υπό τον έλεγχο τους δηλαδή).

Κανεις συνεχεια ενα λογικο λαθος: υποθετεις πως επειδη διαφωνεις με κατι που (τουλαχιστον στο κεφαλι σου) ειναι λαθος, αυτοματα εχεις τη "σωστη" θεση και διορθωνεις ολα τα προβληματα της. Δηλαδη ο κοσμος ειναι μια binary κατασταση σωστου-λαθους και επειδη διαφωνεις με το λαθος, εισαι απαραιτηατα σωστος. Και οι κομμουνιστες κριτικαραν την "διεφθαρμενη" δυση, αλλα σε καμια περιπτωση οι προτασεις τους δεν ηταν κατι ανωτερο. ΑΝτιστοιχη λογικη εχουν και οι wokies, που νομιζουν πως επειδη διαφωνουν με κατι (και καμια φορα εχουν δικιο) αυτοματα οτιδηποτε προτεινουν ειναι καλυτερο
Δεν είπα πως είμαι απαραίτητα σωστός. Καταρχάς για το συγκεκριμμένο ζήτημα δεν ξέρουμε τι πραγματικά θα γίνονταν αν οι εθνικοσοσιαλιστές είχαν κερδίσει. Μιλάμε με αόριστες υποθέσεις που στην επιστήμη της ιστορίας δεν είναι αποδεκτά τα υποθετικά σενάρια (για αυτό και η συζήτηση μας είναι καθαρά καφενειακού τύπου). Ούτε λέω με σιγουριά πως οι απόψεις μου αν εφαρμοστούν θα έδιναν πράγματι κάτι καλλίτερο. Δυστυχώς για εμένα και ευτυχώς για εσάς είμαι μπατίρης και χωρίς γνωριμίες οπότε δεν υπάρχουν προοπτικές για πολιτική καριέρα :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,577 μηνύματα.
Extreme heat can be deadly. Studies have reported that 61,000 people died because of Europe’s record-breaking heatwave in 2023. And with the effects of climate change, it’s likely heatwaves will become more frequent and intense.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 3,171 μηνύματα.
Γιατί όλοι οι γείτονες μας επιτίθενται στην Ελλάδα από όλες τις πλευρές ρε παιδιά; :hmm:
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,792 μηνύματα.

Μισος χρονος για να πληρωνεις κωλοφορους, και μετα εγω ειμαι κακος οταν φοροδιαφευγω


Σημαίνει πως συμφωνώ με τον πόθο πολλών λαών να απελευθερωθούν. Η εθνικοσοσιαλιστική προπαγάνδα της εποχής αυτό έδειχνε όπως και η άμεση ανταπόκριση των λαών. Όπως όμως προείπα ήδη ως απάντηση στον taketrance, δεν σημαίνει πως πιστεύω πως όντως οι Γερμανοί θα τηρούσαν τις υποσχέσεις τους. Δεν έδειξαν και τα καλλίτερα δείγματα γραφής αν κρίνω από την φυλάκιση του Ουκρανού εθνικιστή Στεπάν Μπαντέρα που όντως πολεμούσε για ανεξάρτητη Ουκρανία και αυτό πέρα από τη προπαγάνδα δεν το έβλεπαν με καλό μάτι οι Γερμανοί (όσο δεν ήταν υπό τον έλεγχο τους δηλαδή).
Η ελευθερια απο τον εθνοσοσιαλισμο συμπεριλαμβανεται? Ή ειναι σαν το meme "under new management"?

Δεν είπα πως είμαι απαραίτητα σωστός. Καταρχάς για το συγκεκριμμένο ζήτημα δεν ξέρουμε τι πραγματικά θα γίνονταν αν οι εθνικοσοσιαλιστές είχαν κερδίσει. Μιλάμε με αόριστες υποθέσεις που στην επιστήμη της ιστορίας δεν είναι αποδεκτά τα υποθετικά σενάρια (για αυτό και η συζήτηση μας είναι καθαρά καφενειακού τύπου). Ούτε λέω με σιγουριά πως οι απόψεις μου αν εφαρμοστούν θα έδιναν πράγματι κάτι καλλίτερο. Δυστυχώς για εμένα και ευτυχώς για εσάς είμαι μπατίρης και χωρίς γνωριμίες οπότε δεν υπάρχουν προοπτικές για πολιτική καριέρα :P
Δεν ξερω τι αλλο θελεις για να ξερεις πως θα το ετρεχαν οι εθνοσοσιαλιστες. Δεν μιλαμε για κατι θεωρητικο, μιλαμε για κατι που ειχε ηδη τρεξει και εδειξε πως λειτουργει. Τι ακριβως δεν ξερουμε? Αλλα ρε φιλε, και σε θεωρητικο επιπεδο νο μιλαμε, πως ακριβως περιμενει καποιος οτι θα τρεξει μια αυταρχικη, μιλιταριστικη, ρατσιστική κοσμοθεωρια? Τι αλλο περιμενει καποιος? Πασιφισμο και ελευθερια? Ειναι σαν να μιλαω με κομμουνιστες και να προσπαθουν να μου πουν οτι ειναι κατι λαθος οταν η κοσμοθεωρια τους στην πραξη μετατρεπεται παντα σε αυταρχικο κωλοχανειο
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,709 μηνύματα.
Γιατί όλοι οι γείτονες μας επιτίθενται στην Ελλάδα από όλες τις πλευρές ρε παιδιά; :hmm:

Ρώτα τον υπουργό Εξωτερικών που πήρε ξανά την ίδια θέση, φαίνεται η στάση του απέναντι στον Ερντογάν με το σκύψιμο κρίθηκε άκρως επιτυχημένη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,592 μηνύματα.
Αυτό το αγγελούδι ο Νίκος Κοντορούσης που μας το έπαιζε ανθρωπιστής στο φως στο τούνελ τόσα χρόνια έδειρε τη σύντροφό του και συνελήφθη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,105 μηνύματα.
Η ελευθερια απο τον εθνοσοσιαλισμο συμπεριλαμβανεται? Ή ειναι σαν το meme "under new management"?
Για κάθε άνθρωπο διαφέρει αυτό. Δεν νομίζω πως όσοι πολέμησαν στα πολυεθνικά τμήματα της Βέρμαχτ ή των Ες Ες ήσαν εθνικοσοσιαλιστές στα πολιτικά φρονήματα, απλά ήθελαν να εκμεταλλευτούν υπέρ τους μία κατάσταση. Σήμερα πάντως δεν υπάρχει εθνικοσοσιαλισμός. Σήμερα περιμένουμε την ελευθερία από την φιλελεύθερη δημοκρατία :skull:
Δεν ξερω τι αλλο θελεις για να ξερεις πως θα το ετρεχαν οι εθνοσοσιαλιστες. Δεν μιλαμε για κατι θεωρητικο, μιλαμε για κατι που ειχε ηδη τρεξει και εδειξε πως λειτουργει. Τι ακριβως δεν ξερουμε? Αλλα ρε φιλε, και σε θεωρητικο επιπεδο νο μιλαμε, πως ακριβως περιμενει καποιος οτι θα τρεξει μια αυταρχικη, μιλιταριστικη, ρατσιστική κοσμοθεωρια? Τι αλλο περιμενει καποιος? Πασιφισμο και ελευθερια? Ειναι σαν να μιλαω με κομμουνιστες και να προσπαθουν να μου πουν οτι ειναι κατι λαθος οταν η κοσμοθεωρια τους στην πραξη μετατρεπεται παντα σε αυταρχικο κωλοχανειο
Σε πολλές περιπτώσεις μιλάμε για κάτι θεωρητικό αφού οι πραγματικές εθνικοσοσιαλιστικές φωνές εκδιώχθηκαν και σφαγιάστηκαν. Δεν περιμένω ως αποτέλεσμα αυτά που λες αλλά ούτε και τα επιδιώκω (η ελευθερία δεν υπάρχει ούτε τώρα και μάλλον δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει ποτέ).
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,814 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,855 μηνύματα.
Δεν ήρθα να γράψω τίποτα τόσο καιρό για τις Ευρωεκλογές καθώς το αποτέλεσμα ήταν ήττα και για τους τρεις
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,440 μηνύματα.
Σε πλήρη διάλυση η αριστερά σε όλη την Ευρώπη.😂😂

 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 3,171 μηνύματα.
Σε πλήρη διάλυση η αριστερά σε όλη την Ευρώπη.😂😂

Η αριστερα θα ειναι πολυ πιο επικινδυνη και απροβλεπτη χωρις κοινοβουλευτικη εκπροσωπια νομιζω μπρο
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,577 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,105 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Σε πλήρη διάλυση η αριστερά σε όλη την Ευρώπη.😂😂

Επειδή κλείνει η Αυγή;
Μια φυλλάδα που ξέπλενε μνημόνια;
Δεν νομίζω, Τάκη
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,814 μηνύματα.
Μπα, τίποτα δε θα κάνει. Τον πρόλαβαν άλλοι.
Αλλά και έτσι να μην είναι, έχουμε τον Γεραπετρίτη, συνεπώς δε φοβόμαστε τίποτα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,440 μηνύματα.
Επειδή κλείνει η Αυγή;
Μια φυλλάδα που ξέπλενε μνημόνια;
Δεν νομίζω, Τάκη

Δεν είναι μόνο η Αυγή, τα ποσοστά των αριστερών κομμάτων στα περισσότερα κράτη της Ευρώπης έχουν μειωθεί δραματικά ευτυχώς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,105 μηνύματα.
Όπως και να το κάνουμε κρίμα για δύο λόγους Α) γιατί πάει για κλείσιμο μια εφημερίδα που έχει μια ιστορία αρκετών δεκαετιών και Β) που αρκετοί εργαζόμενοι αναμένεται να μείνουν χωρίς δουλειά. Μακάρι να μην κλείσει. Είναι όμως η μοίρα των εφημερίδων όλων και είναι κάτι που έχω πει. Ως πρώτο βήμα θα κόψουν το καθημερινό φύλλο, θα βγαίνει μόνο Σαββατοκύριακο. Μετά όσο οι παλιές γενιές φεύγουν και το ίντερνετ κυριαρχήσει απόλυτα θα γίνουν μηνιαίες ξέρω γω ή θα απευθύνονται ως κάτι το vintage σε ένα κλειστό κύκλο συνδρομητών (δεν θα υπάρχουν δηλαδή σε περίπτερα αλλά θα σε έρχονται σπίτι αν έχεις κάνει συνδρομή). Κάπως έτσι το φαντάζομαι και με το κλείσιμο της καθημερινής Αυγής επιβεβαιώνομαι.

Δεν ξεχνάμε βέβαια και τι αποψούλες είχε η Αυγή για κάποια αμφιλεγόμενα ζητήματα όπως η λογοκρισία αλλά ας έχει χάρη που προσπαθώ να τηρώ το "δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό" στη ζωή μου γενικά.

IMG_20240626_012732.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top