Διαβάζετε ποίηση;

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,432 μηνύματα.
Θέτω αυτό το ερώτημα, εν έτει 2024 και θέλω να μου απαντήσετε ειλικρινά..

Σας αρέσει η ποίηση; Διαβάζετε; Θα αγοράζατε ποιητικές συλλογές από καινούργιους ποιητές; Και αν σας αρέσει, ποιο είδος προτιμάτε; Θα αγοράζατε ποτέ δράματα γραμμένα σε 15συλλαβο ή ποιητικά δράματα;

Είχα αυτή την συζήτηση πριν λίγο και αναρωτιέμαι, πού έχουν πάει οι ποιητές.. Εγώ θα έδινα ευκαιρία και θα αγόραζα συλλογές από κάποιον νέο ποιητή (με την προϋπόθεση να έχει καλή πένα και να μη γράφει μπούρδες) αλλά όσο κι αν έψαξα, διαπίστωσα μετά λύπης ότι δεν υπάρχει κανένας πλέον.. πού έχουν πάει;
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,638 μηνύματα.
Γουστάρω τρελά καββαδία και καρυωτάκη. Οποτε βαρίεμαι διαβάζω κάποιες φορές ποίηματα ή τα ακούω μελοποιημένα απο μαλαμα παπακωνσταντινου η μικρούτσικο.
Για καινούριους ποιητές τωρα δε ξέρω. Παντως θεματικά μου αρέσουν τα καταθλιπτικά, παράλογα και ναυτικά / ταξιδιάρικα και απεχθάνομαι τα ερωτικά/συναισθηματικά..
διαπίστωσα μετά λύπης ότι δεν υπάρχει κανένας πλέον.. πού έχουν πάει;
Οι ποιητές πεθάνανε. Ετσι και οι τραγουδιστές (οι αληθινοί, οχι οι τραπ μαλακιες), ετσι και οι ζωγράφοι...
Θα ξαναβιώσουν ενα ρεύμα ανάστασης καποια στιγμη στο μελλον οπως η ροκ παντως, αυτο το γνωριζω
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,432 μηνύματα.
Παντως θεματικά μου αρέσουν τα καταθλιπτικά,
Κι εμένα.. όπως η Πολυδούρη που είναι η αγαπημένη μου!🤍

Επίσης αγαπημένοι μου είναι ο Γκάτσος (που έγραφε πολλά για το θέατρο), ο Καρυωτάκης, ο Κάλβος και ο Βάρναλης..

Κοίτα, ποιοτικοί ζωγράφοι και τραγουδιστές υπάρχουν ακόμα. Όπως και ποιοτικοί ηθοποιοί. Είναι ελάχιστοι αλλά υπάρχουν! Οι ποιητές έχουν εξαφανιστεί εντελώς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top