Οι ψυχίατροι δεν έχουν ιδέα

smaragda here

Νεοφερμένος

Η smaragda here αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πήγα σε 4 ψυχιάτρους, ιδιώτες, έλεγα ότι πονάω παρά πολύ όλη μέρα, ότι ήθελα συνέχεια να πέσω από το μπαλκόνι, αλλά κανένας δεν μου έκανε ουτε διάγνωση, ούτε κατάλαβαν τη σοβαρότητα της κατάστασης, το μόνο που έκανε ο ένας είναι να με απαξιώνει και να γυρίζει το κεφάλι από την άλλη μεριά κοιτώντας στο παράθυρο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,659 μηνύματα.
Πήγα σε 4 ψυχιάτρους, ιδιώτες, έλεγα ότι πονάω παρά πολύ όλη μέρα, ότι ήθελα συνέχεια να πέσω από το μπαλκόνι, αλλά κανένας δεν μου έκανε ουτε διάγνωση, ούτε κατάλαβαν τη σοβαρότητα της κατάστασης, το μόνο που έκανε ο ένας είναι να με απαξιώνει και να γυρίζει το κεφάλι από την άλλη μεριά κοιτώντας στο παράθυρο.
Σμαραγδα
Η ιατρικη της ψυχης ειναι η πιο δυσκολη ιατρικη και δεν ειναι για ολους.
Αστους ...αυτοι ψαχνουν για κατι χοντρο που δεν εχεις.
Θα σου ελεγα να δοκιμασεις σε νευρολογο ..αυτοι ειναι ειναι πιο προσγειωμενοι και επειδη ακροβατουν μεταξυ βιολογιας εγκεφαλου και ψυχης ανοιγουν παντα τα αυτια τους σε πιο απλα προβληματα οπως το δικο σου. Νομιζω οτι με αυτους θα βρεις την ανακουφιση που θες διοτι ειναι ενα μαρτυριο .
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,467 μηνύματα.
Σμαραγδα
Η ιατρικη της ψυχης ειναι η πιο δυσκολη ιατρικη και δεν ειναι για ολους.
Αστους ...αυτοι ψαχνουν για κατι χοντρο που δεν εχεις.
Θα σου ελεγα να δοκιμασεις σε νευρολογο ..αυτοι ειναι ειναι πιο προσγειωμενοι και επειδη ακροβατουν μεταξυ βιολογιας εγκεφαλου και ψυχης ανοιγουν παντα τα αυτια τους σε πιο απλα προβληματα οπως το δικο σου. Νομιζω οτι με αυτους θα βρεις την ανακουφιση που θες διοτι ειναι ενα μαρτυριο
Καλά μην είσαι τόσο σίγουρος...

Δε μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι και οι 4 είχαν την ίδια στάση. Η οποία δεν ξέρουμε και ποιά είναι ακριβώς...

Αν σου πω "Γιάννη, θα πέσω από το μπαλκόνι", θα το αγνοήσεις ; Δε νομίζω...Θα με παραπέμψεις σ' έναν ειδικό. Αν και ο ειδικός "σηκώσει τα χέρια ψηλά", δύο τα τινά : 1) Το περιστατικό είναι πολύ βαρύ και χρήζει ιδιαίτερης αντιμετώπισης που δεν άπτεται της αρμοδιότητάς του (κατευθυντήριες θα δώσει, όμως...) και 2) Προτείνει θεραπεία και αυτή δε γίνεται αποδεκτή...

Πολύ σπάνιο, έως απίθανο, και οι 4 να αδιαφορούν. Εδώ για 2η γνώμη πας σ' έναν γιατρό (αν κάτι δε σου άρεσε στον πρώτο...) και αμέσως βλέπεις τη διαφορά. Κι εδώ...4 ίδια αντιμετώπιση ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,357 μηνύματα.
Καλά μην είσαι τόσο σίγουρος...

Δε μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι και οι 4 είχαν την ίδια στάση. Η οποία δεν ξέρουμε και ποιά είναι ακριβώς...

Αν σου πω "Γιάννη, θα πέσω από το μπαλκόνι", θα το αγνοήσεις ; Δε νομίζω...Θα με παραπέμψεις σ' έναν ειδικό. Αν και ο ειδικός "σηκώσει τα χέρια ψηλά", δύο τα τινά : 1) Το περιστατικό είναι πολύ βαρύ και χρήζει ιδιαίτερης αντιμετώπισης που δεν άπτεται της αρμοδιότητάς του και 2) Προτείνει θεραπεία και αυτή δε γίνεται αποδεκτή...

Πολύ σπάνιο, έως απίθανο, και οι 4 να αδιαφορούν. Εδώ για 2η γνώμη πας σ' έναν γιατρό (αν κάτι δε σου άρεσε στον πρώτο...) και αμέσως βλέπεις τη διαφορά. Κι εδώ...4 ίδια αντιμετώπιση ;
σωστά! Μήπως συμβαίνει κάτι ακόμα; Μήπως κάτι είπαν, εσύ το αγνοησες επειδή δε σου άρεσε;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,659 μηνύματα.
Καλά μην είσαι τόσο σίγουρος...

Δε μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι και οι 4 είχαν την ίδια στάση. Η οποία δεν ξέρουμε και ποιά είναι ακριβώς...

Αν σου πω "Γιάννη, θα πέσω από το μπαλκόνι", θα το αγνοήσεις ; Δε νομίζω...Θα με παραπέμψεις σ' έναν ειδικό. Αν και ο ειδικός "σηκώσει τα χέρια ψηλά", δύο τα τινά : 1) Το περιστατικό είναι πολύ βαρύ και χρήζει ιδιαίτερης αντιμετώπισης που δεν άπτεται της αρμοδιότητάς του (κατευθυντήριες θα δώσει, όμως...) και 2) Προτείνει θεραπεία και αυτή δε γίνεται αποδεκτή...

Πολύ σπάνιο, έως απίθανο, και οι 4 να αδιαφορούν. Εδώ για 2η γνώμη πας σ' έναν γιατρό (αν κάτι δε σου άρεσε στον πρώτο...) και αμέσως βλέπεις τη διαφορά. Κι εδώ...4 ίδια αντιμετώπιση ;
Καλη μου Υδροχοε
Κατ αρχη να συμφωνήσω με τα λεγομενα σου οτι οι γιατροι διεγνωσαν σωστα και εκριναν μαλλον την ελαφροτητα της μεριπτωσης με αποτελεσμα να μην επιβεβαιωσουν την αισθηση που ειχε το κοριστι για αυτη την ψυχικη ασταθεια.
Δεν εχω πειρα ουτε ψυχιατρους και κατι λιγο απο νευρολογους απο συγκαινιες ..αλλα προς το παρον ..το μελλον θα δειξει.
Στεκομαι ομως με βαση μονο την λογικη και την επιθυμια.
Γιατρος ο οποιος δεν εμπνεει εστω και παραπλανητικα την εμπιστοσύνη στον ασθενη ειναι ακατάλληλος γιατρος για τον ασθενη αυτο.Ποσο μαλον για θεματα ψυχικης υγειας.
Ο ψυχικα ασθενης ή κατα φαντασια ασθενης θελει την πρωτη βασικη θεραπεια ( τα αλλα έπονται) που ειναι το ψυχικο αποκουμπι...και αυτο μπορει να ειναι κατα προτεραιοτητα ο γιατρος.
Ε αμα δεν σε δεχομαι για αποκουμπι δεν κανεις για μενα. Τι να παμε παραπερα.
Εγω παντος συντάσσομαι με το κοριτσι και ευχομαι να βρει αυτο που απαντα στα ερωτηματα της και την γεμιζει.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,270 μηνύματα.
Πήγα σε 4 ψυχιάτρους, ιδιώτες, έλεγα ότι πονάω παρά πολύ όλη μέρα, ότι ήθελα συνέχεια να πέσω από το μπαλκόνι, αλλά κανένας δεν μου έκανε ουτε διάγνωση, ούτε κατάλαβαν τη σοβαρότητα της κατάστασης, το μόνο που έκανε ο ένας είναι να με απαξιώνει και να γυρίζει το κεφάλι από την άλλη μεριά κοιτώντας στο παράθυρο.
Οι ψυχίατροι εξετάζουν τον ασθενή για ψυχολογικά προβλήματα που προκύπτουν απαραιτήτως από οργανικές αιτίες. Δηλαδή αφορουν δομικές βλάβες που διορθώνονται, αν και όσο διορθώνονται, μόνο με νευροχειρουργική ή ισχυρά φάρμακα. Οχι με ψυχοθεραπεία. Απ ότι φαίνεται οι 4 αυτοι απο την εξέταση σου δεν διέγνωσαν ψυχιατρικό αλλά ψυχολογικό πρόβλημα οπότε δεν μπορουν να σε βοηθήσουν. Σε ψυχολόγους γιατι δεν πήγες;
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,467 μηνύματα.
Καλη μου Υδροχοε
Κατ αρχη να συμφωνήσω με τα λεγομενα σου οτι οι γιατροι διεγνωσαν σωστα και εκριναν μαλλον την ελαφροτητα της μεριπτωσης με αποτελεσμα να μην επιβεβαιωσουν την αισθηση που ειχε το κοριστι για αυτη την ψυχικη ασταθεια.
Δεν εχω πειρα ουτε ψυχιατρους και κατι λιγο απο νευρολογους απο συγκαινιες ..αλλα προς το παρον ..το μελλον θα δειξει.
Στεκομαι ομως με βαση μονο την λογικη και την επιθυμια.
Γιατρος ο οποιος δεν εμπνεει εστω και παραπλανητικα την εμπιστοσύνη στον ασθενη ειναι ακατάλληλος γιατρος για τον ασθενη αυτο.Ποσο μαλον για θεματα ψυχικης υγειας.
Ο ψυχικα ασθενης ή κατα φαντασια ασθενης θελει την πρωτη βασικη θεραπεια ( τα αλλα έπονται) που ειναι το ψυχικο αποκουμπι...και αυτο μπορει να ειναι κατα προτεραιοτητα ο γιατρος.
Ε αμα δεν σε δεχομαι για αποκουμπι δεν κανεις για μενα. Τι να παμε παραπερα.
Εγω παντος συντάσσομαι με το κοριτσι και ευχομαι να βρει αυτο που απαντα στα ερωτηματα της και την γεμιζει.
Μάλλον δε με διάβασες καλά, προηγουμένως, καλέ μου Γιάννη...

Άφησες να εννοηθεί ότι δεν την ανέλαβαν, διότι δεν είχε "χοντρό" πρόβλημα. Και σου απάντησα, ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι τέτοιο...Ο αυτοκτονικός ιδεασμός, π.χ. δεν είναι διόλου εύκολη συνθήκη, όπου εντοπιστεί. Και δεν αντιμετωπίζεται πάντα με συνεδρίες της μιας ώρας. Μπορεί να χρειαστεί άλλη αντιμετώπιση. Που στον ασθενή, διόλου δεν αρέσει...

Οπότε το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει "χοντρό" πρόβλημα δεν το γνωρίζουμε...

Αναφορικά με την εμπιστοσύνη που αποπνέει ή όχι ένας γιατρός, θα σου πω, πολύ απλά, ότι "εδώ" δεν την αποπνέουν 4...Αν αυτό εσένα σου φαίνεται λογικό, εμένα καθόλου...

Καλή δύναμη στην κοπέλα, να ευχηθώ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top