Η τσουφο-μηλόπιτα

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σήμερα συνειδητοποίησα ότι έχω πολύ καιρό να βάλω συνταγή. Λοιπόν, αυτή η συνταγή είναι ιδιαίτερα σημαντική για μένα. Είναι αυτή που πάει από γενιά σε τσουφογενιά. Είναι η τσουφομηλόπιτα. (Προφανώς :P )

Εύκολη, δεν παχαίνει τόσο ενώ είναι χαμηλή σε λιπαρά. Επίσης, αν αυτό το γλυκό δεν ρίχνει κάτω τον υποψήφιο γαμπρό τότε σηκωνω ψηλά τα χέρια!Εκτός αν ο καλός σας δεν τρώει φρούτα σε γλυκά (thumbs up :P )

Υλικά

1 φλιτζάνι ζάχαρη
4 τροφαντά μήλα
4 αυγουλάκια (4 κρόκοι και 4 ασπράδια χωρισμένα)
1μισι φλιτζάνι αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 κοφτή κουταλιά της σούπας μπέικιν πάουντερ
ξύσμα λεμονιού
χυμό μισού λεμονιού
2 βανίλιες ή 1 βανιλέτα φακελάκι
μια υποψία αλατιού (για τη μαρέγκα)

Εκτέλεση

*Αρχίζουμε με προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς κελσίου. Κόβουμε τα μήλα μισοφέγγαρα.


0. Παίρνουμε μια φόρμα με αφαιρούμενο πάτο ή ένα στρογγυλό ταψάκι (βαθύ και όχι πολύ μεγάλο) και ρίχνουμε ένα κομμάτι βούτυρο (περίπου 2 κουταλιές της σούπας) και 3-4 κουταλιές της σούπας ζάχαρης . Δεν το λιώνουμε πάνω στο ταψί αλλά βάζουμε το ταψί όπως είναι στον καυτό φούρνο. Περιμένουμε μέχρι το βούτυρο να γίνει μπουρμπουλιθρίζον. Βγάζουμε τη φόρμα/ταψί και απλώνουμε μία στρώση μήλα ίσα να καλύψει την επιφάνεια. Το αφήνουμε εκτός φούρνου.

Α. Σε ένα μεσαίο μπωλ χτυπάμε με το μίξερ τους κρόκους με τη ζάχαρη για περίπου 5 λεπτά, μέχρι να ασπρίσουν ελαφρώς. Μετά ρίχνουμε το ξύσμα και το χυμό λεμονιού.
Β. Καθαρίζουμε τα σύρματα του μίξερ (:P) και χτυπάμε σε ένα μικρό μπωλάκι τα ασπράδια με την πρεζούλα αλάτι και κάνουμε μια ωραία σφιχτή μαρέγκα.

Ρίχνουμε το Β (μαρέγκα) μέσα στο Α (μιξ κρόκων-ζάχαρης). Ανακατεύουμε με μια σπάτουλα ή ξύλινη κουτάλα απαλά. Ανακατεύουμε το αλεύρι με το μπέικιν πάουντερ και το ρίχνουμε σιγά σιγά στο μπωλ. Ανακατεύουμε και πάλι απαλά με υπομονή.

Πάμε πάλι στη φόρμα/ταψί. Ρίχνουμε το μισό χυλό πάνω στα μήλα. Παίρνουμε τα υπόλοιπα μήλα και τα απλώνουμε από πάνω. Ρίχνουμε τον άλλο μισό χυλό.

Το βάζουμε στο φούρνο για 50 λεπτά (να το προσέχετε ενδιάμεσα, οι φούρνοι διαφέρουν μεταξύ τους). Μόλις ψηθεί, το αφήνουμε λίγο να κρυώσει και το γυρνάμε τούμπα σε μια ωραία φανταχτερή πιατέλα. Και σερβίρουμε.

Ξέρω, θέλετε spoilers. Την έκανα σήμερα το μεσημέρι, τώρα είναι 7, ε έκανε ο μπαμπάς μου μια επιδρομή :P

Bon appétit ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG_2299 .jpg
    IMG_2299 .jpg
    2.2 MB · Εμφανίσεις: 315
Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
H βανιλια τι ειναι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
H βανιλια τι ειναι? :P

Άρωμα :P
Βανίλια σκόνη, αυτός ο μικρός κύλινδρος με το κόκκινο καπάκι που το τραβάς με τα δόντια και ρίχνεις στο γλυκό μια άσπρη σκόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
φαινεται τέλεια!!!!!!!!!!με κολασες βραδιάτικα :P και τρελένομαι και για μήλα!!!!:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove: σίγουρα θα τη δοκιμάσω!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τελικά σήμερα ήταν η μέρα της μηλόπιτας!

Έφτιαξα και εγώ αυτή, ωστόσο δεν μου φούσκωσε τόσο γιατί το μείγμα βγήκε λίγο για το ταψί που την έβαλα. Η γεύση όμως...φοβερή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Τελικά σήμερα ήταν η μέρα της μηλόπιτας!

Έφτιαξα και εγώ αυτή, ωστόσο δεν μου φούσκωσε τόσο γιατί το μείγμα βγήκε λίγο για το ταψί που την έβαλα. Η γεύση όμως...φοβερή!
την έχω φτίαξει και εγώ αυτή και μένα δεν μου φούσκωσε αλλα ναι η γεύση είναι τελεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μα μου φάνηκε παράξενο που δεν φούσκωσε γιατί το αλεύρι ήταν απ και είχε επιπλέον μπέικιν! Τι φταίει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourningStar

Νεοφερμένος

Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Mηπως το χες στο ψυγειο και το βαλες κρυο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ συνήθως βάζω μια βανίλια ανα αβγό γιατί αλλιώς μου βρωμάει αβγουλίλα και δεν μπορώ να φάω το γλυκό μου. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα συνειδητοποίησα ότι έχω πολύ καιρό να βάλω συνταγή.
Λοιπόν, αυτή η συνταγή είναι ιδιαίτερα σημαντική για μένα. Είναι αυτή που πάει από γενιά σε τσουφογενιά. Είναι η τσουφομηλόπιτα. (Προφανώς :P )

Εύκολη, δεν παχαίνει τόσο ενώ είναι χαμηλή σε λιπαρά. Επίσης, αν αυτό το γλυκό δεν ρίχνει κάτω τον υποψήφιο γαμπρό τότε σηκωνω ψηλά τα χέρια!Εκτός αν ο καλός σας δεν τρώει φρούτα σε γλυκά (thumbs up :P )

Υλικά

1 φλιτζάνι ζάχαρη
4 τροφαντά μήλα
4 αυγουλάκια (4 κρόκοι και 4 ασπράδια χωρισμένα)
1μισι φλιτζάνι αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 κοφτή κουταλιά της σούπας μπέικιν πάουντερ
ξύσμα λεμονιού
χυμό μισού λεμονιού
2 βανίλιες ή 1 βανιλέτα φακελάκι
μια υποψία αλατιού (για τη μαρέγκα)

Εκτέλεση

*Αρχίζουμε με προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς κελσίου. Κόβουμε τα μήλα μισοφέγγαρα.


0. Παίρνουμε μια φόρμα με αφαιρούμενο πάτο ή ένα στρογγυλό ταψάκι (βαθύ και όχι πολύ μεγάλο) και ρίχνουμε ένα κομμάτι βούτυρο (περίπου 2 κουταλιές της σούπας) και 3-4 κουταλιές της σούπας ζάχαρης . Δεν το λιώνουμε πάνω στο ταψί αλλά βάζουμε το ταψί όπως είναι στον καυτό φούρνο. Περιμένουμε μέχρι το βούτυρο να γίνει μπουρμπουλιθρίζον. Βγάζουμε τη φόρμα/ταψί και απλώνουμε μία στρώση μήλα ίσα να καλύψει την επιφάνεια. Το αφήνουμε εκτός φούρνου.

Α. Σε ένα μεσαίο μπωλ χτυπάμε με το μίξερ τους κρόκους με τη ζάχαρη για περίπου 5 λεπτά, μέχρι να ασπρίσουν ελαφρώς. Μετά ρίχνουμε το ξύσμα και το χυμό λεμονιού.
Β. Καθαρίζουμε τα σύρματα του μίξερ (:P) και χτυπάμε σε ένα μικρό μπωλάκι τα ασπράδια με την πρεζούλα αλάτι και κάνουμε μια ωραία σφιχτή μαρέγκα.

Ρίχνουμε το Β (μαρέγκα) μέσα στο Α (μιξ κρόκων-ζάχαρης). Ανακατεύουμε με μια σπάτουλα ή ξύλινη κουτάλα απαλά. Ανακατεύουμε το αλεύρι με το μπέικιν πάουντερ και το ρίχνουμε σιγά σιγά στο μπωλ. Ανακατεύουμε και πάλι απαλά με υπομονή.

Πάμε πάλι στη φόρμα/ταψί. Ρίχνουμε το μισό χυλό πάνω στα μήλα. Παίρνουμε τα υπόλοιπα μήλα και τα απλώνουμε από πάνω. Ρίχνουμε τον άλλο μισό χυλό.

Το βάζουμε στο φούρνο για 50 λεπτά (να το προσέχετε ενδιάμεσα, οι φούρνοι διαφέρουν μεταξύ τους). Μόλις ψηθεί, το αφήνουμε λίγο να κρυώσει και το γυρνάμε τούμπα σε μια ωραία φανταχτερή πιατέλα. Και σερβίρουμε.

Ξέρω, θέλετε spoilers. Την έκανα σήμερα το μεσημέρι, τώρα είναι 7, ε έκανε ο μπαμπάς μου μια επιδρομή :P

Bon appétit ! :D

Βασικα μαγειρευεις ΓΑΜΑΤΑ. Μπραβο σου εχεις ταλεντο:)

ΥΓ οι μυλοπιτες ειναι απο τα αγαπημενα μου γλυκα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
A ρε Σεφβιλ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Μας κολάζεις πρωινιάτικα!:confused:
Και ξέρεις ότι στα φοιτητόσπιτα δεν υπάρχουν σκεύη για γλυκά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Μα μου φάνηκε παράξενο που δεν φούσκωσε γιατί το αλεύρι ήταν απ και είχε επιπλέον μπέικιν! Τι φταίει;;;
είχα φτίαξει και μια άλλη συνταγή απο την αργυρω και πάλι δε μου φούσκωσε!τη φανουρόπιτα είχα φτίαξει και να φανταστεις έβαλα και παραπάνω μπέκιν :eek: αλλα η γευση όπως πάντα άπεχτη!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
είχα φτίαξει και μια άλλη συνταγή απο την αργυρω και πάλι δε μου φούσκωσε!τη φανουρόπιτα είχα φτίαξει και να φανταστεις έβαλα και παραπάνω μπέκιν :eek: αλλα η γευση όπως πάντα άπεχτη!!:P

Άμα δε φουσκώνει με μπέικιν και αλεύρι απλό, βάλτε και λίγο σόδα μαγειρική και λίγο λεμονάκι χυμό κοντά για να δράσει.
Ε τι στο καλό.

Όσο για τα φοιτητικά σπίτια που δεν έχουν σκεύη, θα ανεβάσω σύντομα και άλλες συνταγές χωρίς μίξερ.
Ταψάκια και φόρμες στο ικέα με 5 ευρώ, μια χαρούλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τι βλέπω πάλι βραδιάτικα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αντί για ζάχαρη μπορούμε να βάλουμε stevia?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αντί για ζάχαρη μπορούμε να βάλουμε stevia?

Φυσικά. Βέβαια πρέπει να αλλάξεις την αναλογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top