"Wannabe" κρουασανάκια

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λοιπόοον.
Δεν είναι ακριβώς κρουασανάκια, αλλά μοιάζουν, εξωτερικά ας πούμε, λίγο.

Υλικά ζύμης:
  • 1/2 πακέτο αλεύρι ή και παραπάνω, όσο πάρει
  • 1 κουταλάκι μπέικιν πάουντερ
  • 1 κουταλάκι ζάχαρη
  • μισό κουταλάκι αλάτι
  • 1 αυγό
  • 1 φλυτζάνι γάλα χλιαρό
  • 1 φακελάκι ξερή μαγιά
  • 1/2 φλιτζάνι λάδι [εγώ έβαλα πολύ λιγότερο, γύρω στις 2-3 κουταλιές της σούπας]
Υλικά για γέμιση:

  • μαρμελάδες
  • μερέντα
  • τυριά

Εκτέλεση:

Βάζουμε όλα τα υλικά σε ένα μπολ και τα ανακατεύουμε μέχρι να γίνει μια πολύ ωραία και ελαστική ζύμη. Την αφήνουμε στην άκρη για ένα μισάωρο να φουσκώσει και μετά παίρνουμε τη ζύμη και ανοίγουμε με τον πλάστη ένα στρογγυλό φύλλο, όχι πολύ χοντρό, ούτε και πολύ λεπτό.
Έπειτα το φύλλο το κόβουμε τριγωνάκια, όπως κόβουμε την πίτσα.
Οπότε έχουμε ένα φύλλο κομμένο σαν πίτσα.

Παίρνουμε το τριγωνάκι το κομμένο, τη γέμιση που θέλουμε, είτε μερμαλάδα σε διάφορες γεύσεις, είτε μερέντα, είτε κομμάτια σοκολάτας, είτε τυρί, ή άμα θέλετε τα αφήνετε και σκέτα, και τα βάζετε στη βάση του τριγώνου, κλείνετε καλά τις άκρες για να μη βγει η γέμιση στο ψήσιμο, και τυλίγουμε σαν κρουασανάκι.
Βάζουμε σε ταψί με αντικολλητικό χαρτί, αλοίφουμε τα κρουασανάκια με ένα επιπλέον χτυπημένο αυγό από πάνω, για να δώσουμε χρώμα και ψήνουμε στους 170-180 μέχρι να κοκκινίσουν λίγο (νομίζω είναι κάπου στα 20 λεπτά, αλλά ελέγξτε).

Αυτά. Μπορείς με την ίδια ζύμη να κάνεις κάτι σαν πεινιρλι, ή σαν πίτσα, είναι πολύ ωραία και αφράτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSCI0221.jpg
    DSCI0221.jpg
    328.1 KB · Εμφανίσεις: 272

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
O_O θα δοκιμάσω να τα φτιαξω 100%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
μμμμ πολύ ωραία και εύκολα!!και εγώ θα τα δοκιμάσω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
τι τυρί βάζεις στ κρουασανακια?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
τι τυρί βάζεις στ κρουασανακια?:P

Εγώ δε τα' κανα αλμυρά, αλλά γλυκά.
Μπορείς να βάλεις όμως ό,τι τυρί έχεις, φέτα, κίτρινα. κτλ.
Μπορείς επίσης να τα κάνεις σκέτα και αφού ψηθούν να βάλει μέσα ο καθένας ό,τι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Εγώ δε τα' κανα αλμυρά, αλλά γλυκά.
Μπορείς να βάλεις όμως ό,τι τυρί έχεις, φέτα, κίτρινα. κτλ.
Μπορείς επίσης να τα κάνεις σκέτα και αφού ψηθούν να βάλει μέσα ο καθένας ό,τι θέλει.

ευχαριστω!:)
εγώ εβαλα τυρι κιτρινο και μου βγήκε όλο εξω...:redface::redface:μαλλον ειχα βαλει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top