Μπορεί μια γυναίκα να πλησιάσει έναν άνδρα μόνο για τα πνευματικά του ενδιαφέροντα;

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Οι επιλογές μας μας δείχνουν αυτό που εμείς καταβάθως κρύβουμε μέσα μας. Για μένα εσύ είσαι πολύ πιο ανίσχυρος από όλες αυτές τις γυναίκες που εσύ παρουσιάζεις και μην το πάρεις αρνητικά.. Συμβουλή μου.. σταμάτα να το παίζεις "θύμα" αυτών των γυναικών και διεκδίκησε την όποια γυναίκα σε ενδιαφέρει δείχνοντας αυτό που πραγματικά είσαι και αυτό που πραγματικά έχεις ανάγκη και όχι αυτό που εκείνες θέλουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Μόνο αν μιλάμε για τον πατέρα Ιωάννη ( Σταυρο Ζαλμα) στο άγγιγμα ψυχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Εγώ πάντα έναν άντρα τον προσεγγίζω αρχικά τουλάχιστον μόνο για τα πνευματικά του ενδιαφέροντα. Αν δεν μπορώ με κάποιον να κάνω σοβαρές και βαθιές συζητήσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να συνυπαρξω μαζί του για οτιδήποτε άλλο, είτε φιλικό είτε ερωτικό αν προκύψει στην πορεία. Πάντως όλες μου οι σχέσεις κι όλοι μου οι φίλοι τώρα που το σκέφτομαι είχαν αυτό το χαρακτηριστικό και ειδικά για τους φίλους για αυτό το λόγο πονούσε τόσο πολύ όταν δεν ήμασταν πλέον φίλοι. Γιατί είναι τόσο σπάνιο να μπορέσεις να συνδυάσεις σε κάποιον αυτό το τόσο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό αλλά και μια αγάπη μεταξύ σας που όταν το χάνεις σού λείπει πραγματικά πολύ. Εγώ πονάω πολύ για κάποιους φίλους που έχω χάσει και ίσως για αυτό το λόγο είμαι πλέον πολύ επιφυλακτική σε μια νέα φιλία, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα πω τι βλεπω γυρω μου. Πολλους τους πλησιαζουν για την οικονομικη τους θεση. Αρα αδιαφορα τα πνευματικα του ενδιαφεροντα. Επισης μαζι παιζει πολυ και η εξωτερικη εμφανιση, ειναι πολλες αυτες που επιλεγουν εναν εμφανισιμο αντρα απο εναν μετριας εως αδιαφορης εμφανισης και εκει παλι πανε στον καλαθο και τα πνευματικα ενδιαφέροντα του αλλου.
Επισης καποιες προτιμουν ανδρες μπρουταλ δηλ να εχουν καποια χαρακτηριστικα, έχουν την τάση να είναι πιο επιθετικοί, κυρίαρχοι και οξύθυμοι μαζι με μια εμφανιση με τατουαζ, αφηνουν μουσια/γένια, και ενα ντύσιμο που το υποστηρίζει ολο αυτο, οποτε κι εκει μενουν ανεκμεταλλευτα τα πνευματικα ενδιαφέροντα του αλλου.
Γιατί, όμως,καποιες γυναίκες επιλέγουν άνδρες "κατώτερης λίγκας"? Και αναφερομαστε στο κριτήριο τα πνευματικά ενδιαφέροντα του άλλου. Ισως τις ενδιαφέρει η προσωπικοτητα, να σκεφτονται και να μπορουν να εξελίξουν τους εαυτους τους να βελτιωθούν, ίσως με αυτους δεν εχουν ισχυρο ανταγωνισμό με αλλες γυναικες οπως για παράδειγμα εαν διαλεγαν εναν αντρα μοντέλο -επιχειρηματια. Ίσως επειδη ειναι απλοι προσγειωμενοι άνδρες διχως καποια αναγκη να ακολουθησουν τα επιβαλλόμενα προτυπα ομορφιάς και μοδας.
Το πώς επιλέγουμε άνδρες δεν είναι μόνο θέμα γούστου και προτιμήσεων. Γενετήσια ένστικτα, βαθιές ανάγκες ακόμα και η σχέση με τον εαυτό μας μπορεί να παίξουν σημαντικό ρόλο στις επιλογές μας.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Νο νο. Δεν επιμένει ποτέ κάποια γυναίκα για φιλία τη στιγμή που έχει καμιά δεκαριά φίλους. Είχες ερωτευθεί το πνεύμα του πιθανόν. Μια υποψία έρωτα θα υπήρχε.
Εντελως αυθαίρετο και γενικευτικο μου φαίνεται αυτό που λες.
Πάντως με τους φίλους μου επικοινωνώ συνέχεια και δεν έχει παίξει κάτι τέτοιο (όπως το περιγράφεις).
Απλώς σε κάποιους βρίσκουμε στοιχεία που αλλου δεν βρίσκουμε γι αυτό και πχ συζητάμε με τις ώρες με κάποιους για κάποιο διάστημα και συτο μπορεί να αλλάζει σε κάποιες περιόδους.

Το ότι δεν υπάρχει έλξη, ότι γενικά είναι χλιαρή και θέλετε εντελώς άλλα πράγματα στα ερωτικά...είναι αρκετό να καταλάβεις γιατί οι συζητήσεις σας περιορίζονται σε συζητήσεις γενικόλογες για πνευματικά ενδιαφέρονται και δεν προχωράει..
Και δύσκολο να προχωρήσει.
Εμένα πάντως μου έχει τύχει αρκετές φορές. Και αναφέρομαι σε όλους οσους τυχαίνει να γνωρίσω/μιλήσω και για τους χ λόγους μου ναι αδιάφοροι ερωτικά, αλλά ενδιαφέροντες στο να πω δυο κουβέντες
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Χρειάζεται να μάθω να πουλάω καλά το εμπόρευμά μου. Είμαι πολύ θυμωμένος με τον εαυτό μου και πολύ στεναχωρημένος.
Σκληρά λόγια γεμάτα πόνο αυτά..
Προσπαθούμε πάντα να ελέγχουμε τις καταστάσεις και νομίζουμε ότι με το πως θα φερθούμε εμείς θα προδιαγράψουμε και την αντίδραση του αλλου και πως θα του προκαλέσουμε το συναίσθημα που επιθυμούμε.
Δε νομίζω ότι το κλειδί είναι το να πουλάς καλά, αλλά το να ξέρεις τι θες και να το διεκδικείς αλλά και πότε να φεύγεις.

Από τα λίγα που έγραψες και τον τρόπο που τα παρουσιάζεις εικάζω πως απλώς σου μιλούσε πολύ μια κοπέλα που απολάμβανε την παρέα σου, αλλά δεν σου χε ποτε εκφράσει κάτι ερωτικο καθώς και την επιθυμία να βγείτε κτλ και εσυ αλληλεπιδρούσες μαζί της για την πείσεις/ψήσεις χωρίς όμως να σαι ξεκάθαρος στο τι θες απ αυτή.

Το πρόβλημα , λοιπον, είναι ότι δεν ήσουν ξεκάθαρος μάλλον και δεν έβαζες όρια (ίσως δεν τόλμαγες να το κόψεις, αν και δε σε γέμιζε και ήθελες άλλα, γιατί δεν ήσουν οκ με τις συνέπειες αυτού ; ). Μια τέτοια κατάσταση είναι πολύ συνηθισμένη. Γι αυτό και τακτικές του τύπου «θα έρθω κοντά της, θα τη στηρίξω, θα της πω αυτό που θέλει να ακούσει» τις θεωρώ σε γενικες γραμμές αποτυχημένες. Υπάρχει μια επικοινωνία, βλέπεις ότι έλξη ερωτική δεν και συνάμα δεν ταιριάζουν και τα θέλω σας στα των σχεσεων, γιατί έτρεφες ελπίδες;
Θέλω να πω.. βρίσκω το παράπονο σου κάπως υπερβολικό ( αν υπάρχουν και άλλα πραγματάκια που δεν έχεις πει και αλλάζουν το σκηνικό, πες ).
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Σκληρά λόγια γεμάτα πόνο αυτά..
Προσπαθούμε πάντα να ελέγχουμε τις καταστάσεις και νομίζουμε ότι με το πως θα φερθούμε εμείς θα προδιαγράψουμε και την αντίδραση του αλλου και πως θα του προκαλέσουμε το συναίσθημα που επιθυμούμε.
Δε νομίζω ότι το κλειδί είναι το να πουλάς καλά, αλλά το να ξέρεις τι θες και να το διεκδικείς αλλά και πότε να φεύγεις.

Από τα λίγα που έγραψες και τον τρόπο που τα παρουσιάζεις εικάζω πως απλώς σου μιλούσε πολύ μια κοπέλα που απολάμβανε την παρέα σου, αλλά δεν σου χε ποτε εκφράσει κάτι ερωτικο καθώς και την επιθυμία να βγείτε κτλ και εσυ αλληλεπιδρούσες μαζί της για την πείσεις/ψήσεις χωρίς όμως να σαι ξεκάθαρος στο τι θες απ αυτή.

Το πρόβλημα , λοιπον, είναι ότι δεν ήσουν ξεκάθαρος μάλλον και δεν έβαζες όρια (ίσως δεν τόλμαγες να το κόψεις, αν και δε σε γέμιζε και ήθελες άλλα, γιατί δεν ήσουν οκ με τις συνέπειες αυτού ; ). Μια τέτοια κατάσταση είναι πολύ συνηθισμένη. Γι αυτό και τακτικές του τύπου «θα έρθω κοντά της, θα τη στηρίξω, θα της πω αυτό που θέλει να ακούσει» τις θεωρώ σε γενικες γραμμές αποτυχημένες. Υπάρχει μια επικοινωνία, βλέπεις ότι έλξη ερωτική δεν και συνάμα δεν ταιριάζουν και τα θέλω σας στα των σχεσεων, γιατί έτρεφες ελπίδες;
Θέλω να πω.. βρίσκω το παράπονο σου κάπως υπερβολικό ( αν υπάρχουν και άλλα πραγματάκια που δεν έχεις πει και αλλάζουν το σκηνικό, πες ).

14 χρόνια μετά το αρχικό ποστ, ε μάλλον θα το χει ξεπεράσει.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
14 χρόνια μετά το αρχικό ποστ, ε μάλλον θα το χει ξεπεράσει.
Αχαχαχαχαχααχαχα
Δεν είναι τωρινό?
oh shit, κάποια δεν έχει μάθει ακόμη πως λειτουργεί το φορουμ (είδα που το πέταξε στην αρχική και λέω «σημερινό θα ναι»)🥺
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@The Mountain θα σε περιμένω στη γωνία για το πρώτο λάθος :ropalo:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι άντρες λένε πιο ενδιαφέροντα πράγματα από τις γυναίκες. Αυτό τραβάει μερικές γυναίκες που τους αρέσει να ακούν ενδιαφέροντα πράγματα. Επειδή για τους άντρες είναι σπάνιο να μιλάνε με κάποια γυναίκα που είναι ενδιαφέρουσα, θεωρούν την συναναστροφή αυτή πιο πολύτιμη από ότι την θεωρεί η γυναίκα. Παρεξηγούν λοιπόν το ενδιαφέρον της γυναίκας για αυτά που λένε ως ενδιαφέρον για εκείνους κυρίως λόγο wishfull thinking και αναπτύσσουν αισθήματα. Έτσι ξεκινά ένας μονόπλευρος έρωτας που καταλήγει σε απογοήτευση. Oldest story in the book.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
για τους άντρες είναι σπάνιο να μιλάνε με κάποια γυναίκα που είναι ενδιαφέρουσα,
Μήπως γιατί το τελευταίο που κοιτάνε οι περισσότεροι είναι το αν είναι κάποια ενδιαφέρουσα; :hmm:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως γιατί το τελευταίο που κοιτάνε οι περισσότεροι είναι το αν είναι κάποια ενδιαφέρουσα; :hmm:
Ναι, πιθανόν. Αυτό όμως δεν αλλάζει αυτό που λέω. Αν σαν άντρας σε συγκινεί περισσότερο μια ενδιαφέρουσα πνευματικά γυναίκα από απλά μια όμορφη τότε έχεις πολύ λιγότερες επιλογές από μια γυναίκα που θέλει το ίδιο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Ναι, πιθανόν. Αυτό όμως δεν αλλάζει αυτό που λέω. Αν σαν άντρας σε συγκινεί περισσότερο μια ενδιαφέρουσα πνευματικά γυναίκα από απλά μια όμορφη τότε έχεις πολύ λιγότερες επιλογές από μια γυναίκα που θέλει το ίδιο.
Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα; Αν οι άντρες που τους συγκινούν περισσότερο οι ενδιαφέρουσες πνευματικά γυναίκες όπως λες ήταν πολλαπλάσιοι, τότε πολλαπλάσιες γυναίκες θα ενδιαφέρονταν και θα προσπαθούσαν να γίνουν πιο ενδιαφέρουσες πνευματικά. Όταν μια γυναίκα βάζει ένα ξώβυζο και ένα εξτένσιον κι έχει 20 άντρες στα πόδια της, μαθαίνει οτι αυτό πουλάει κι όλα τα υπόλοιπα είναι άχρηστα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα; Αν οι άντρες που τους συγκινούν περισσότερο οι ενδιαφέρουσες πνευματικά γυναίκες όπως λες ήταν πολλαπλάσιοι, τότε πολλαπλάσιες γυναίκες θα ενδιαφέρονταν και θα προσπαθούσαν να γίνουν πιο ενδιαφέρουσες πνευματικά. Όταν μια γυναίκα βάζει ένα ξώβυζο και ένα εξτένσιον κι έχει 20 άντρες στα πόδια της, μαθαίνει οτι αυτό πουλάει κι όλα τα υπόλοιπα είναι άχρηστα.
Είναι πολλαπλάσιοι αλλά και πάλι πολύ λίγοι σε σχέση με τον αντρικό πληθυσμό που θα δώσει την προσοχή του απλά σε ένα εξωβυζο. Οι άντρες είναι προτιστως σκλάβοι του πουλιού τους και προκειμένου να πηδηξουν θα ρίξουν τον πήχη εξαιρετικά χαμηλά. Αυτό δεν βοηθά ιδιαίτερα τις γυναίκες να αναπτυχθούν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Είναι πολλαπλάσιοι αλλά και πάλι πολύ λίγοι σε σχέση με τον αντρικό πληθυσμό που θα δώσει την προσοχή του απλά σε ένα εξωβυζο. Οι άντρες είναι προτιστως σκλάβοι του πουλιού τους και προκειμένου να πηδηξουν θα ρίξουν τον πήχη εξαιρετικά χαμηλά. Αυτό δεν βοηθά ιδιαίτερα τις γυναίκες να αναπτυχθούν.
Οκ οπότε συμφωνούμε γιατί νόμιζα οτι έλεγες επικριτικά το οτι δεν υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες πνευματικά γυναίκες. Βέβαια το "πνευματικά ενδιαφέρουσες" είναι και λίγο σχετικό.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βέβαια το "πνευματικά ενδιαφέρουσες" είναι και λίγο σχετικό.
Ε κατά κύριο λόγο έχει να κάνει με την ευφυΐα. Υπάρχουν περισσότεροι έξυπνοι άντρες από ότι γυναίκες και όσο πιο στα άκρα πας τόσο μεγαλώνει αυτή η αναλογία υπέρ των αντρών. Γι αυτό γενικά ζεις μια καλύτερη ζωή αν απλά εισαι μετριος :(
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
γενικά ζεις μια καλύτερη ζωή αν απλά εισαι μετριος :(
Αλήθεια είναι αυτό. Ο μέτριος ζει μια μέτρια ζωή που τη θεωρεί καλή και αγνοεί πώς θα ήταν αν ήταν πιο έξυπνος ο ίδιος και οι γύρω του. Ο έξυπνος όμως βιώνει την έλλειψη έξυπνων και πνευματικά ενδιαφέροντων ανθρώπων κι αυτό τον κάνει πιο δυστυχή.

Μην απογοητεύεσαι όμως. Υπάρχουν έξω τέτοιες γυναίκες και θα βρεις αυτή που σού ταιριάζει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλήθεια είναι αυτό. Ο μέτριος ζει μια μέτρια ζωή που τη θεωρεί καλή και αγνοεί πώς θα ήταν αν ήταν πιο έξυπνος ο ίδιος και οι γύρω του. Ο έξυπνος όμως βιώνει την έλλειψη έξυπνων και πνευματικά ενδιαφέροντων ανθρώπων κι αυτό τον κάνει πιο δυστυχή.

Μην απογοητεύεσαι όμως. Υπάρχουν έξω τέτοιες γυναίκες και θα βρεις αυτή που σού ταιριάζει.
Κι εσύ μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά. Τώρα ξεανχωθηκες τελείως ε; :P
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσουν οι αντρες που εχουν ιδια πνευματικα ενδιαφεροντα με εμενα και γενικα αυτοι που εχουν πνευματικα ενδιαφεροντα και μπορεις να κανεις συζητηση μαζι τους που δεν αφορα μονο αθλητικα. Αν ειχα την επιλογη να επιλεξω αναμεσα σε εναν μετριο τυπο με παρομοια πνευματικα ενδιαφεροντα με εμενα και σε εναν σαν τον Μομοα με περιορισμενο πνευματικο επιπεδο, θα επελεγα τον μετριο.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Μακάρι να μας πλησιάζατε κι εσείς, γενικά, και όχι πάντα να περιμένετε εμάς. Ο λόγος δικός σας :D

Έτσι έχασα έναν εν δυνάμει έρωτα, από μια τύπισσα που της άρεσα αλλά δεν τόλμησε να με πλησιάσει, και το έμαθα τέσσερα χρόνια μετά. Εγώ δεν την είχα προσέξει καν εντωμεταξύ.

Επί του θέματος, μετά από μερικές σχέσεις, κι ας είμαι παλληκάρι ενώ το θέμα αφορά κοράσια, λέω κι εγώ ναι στα πνευματικά ενδιαφέροντα. Αυτό που μένει στο τέλος, όταν φύγει ο ενθουσιασμός της αρχής, είναι το μυαλό. Αν τα θέλει όλα μασημένα, τι να την κάνεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top