Ευρωεκλογές 2024

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 3 6.4%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 11 23.4%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 3 6.4%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 4 8.5%
  • Σπαρτιάτες

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Νίκη

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Νέα Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέρα 25

    Ψήφοι: 6 12.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 8 17.0%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 6 12.8%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.
Από την άλλη, δεν είμαι και σίγουρος κατά πόσο η ψήφος σε ένα μικρό κόμμα που δεν έχει αξιώσεις να πιάσει 3%, μπορεί να λειτουργήσει ως μήνυμα δυσαρέσκειας και να προξενήσει ζημιά στα μεγαλύτερα κόμματα. Το να ρίξεις πχ στις εκλογές ΚΟΤΕΣ ή κάτι αντίστοιχο, το λες πως ισοδυναμεί και με λευκό ή αποχή..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το σίγουρο είναι πως και σε αυτές τις εκλογές θα έχουμε αρκετά κόμματα μεταξύ του 1-2.9%, όπως και το 2019..
Ισχύει αλλά ακόμα και κότες να ρίξεις είναι καλύτερο από το να μην πας να ψηφίσεις.
Έδρες ναι δεν θα έχουν αλλά καταγράφεται ως ποσοστό που δεν πηγαίνει στους πρώτους.

Επίσης στις εθνικές εκλογές πλέον το μπόνους των 50 εδρών εξαρτάται από το ποσοστό του πρώτου κόμματος.
Με κάτω από 25% δεν παίρνει καθόλου μπόνους, με 25% παίρνει 20 και μετά και μετά για κάθε 0,5% παίρνει μια έδρα επιπλέον. Άρα ακόμα και να μην μπουν βουλή στερούν ποσοστό από τον πρώτο.

Αλλά αν αντι για 50% συμμετοχή είχες πχ 70%(ποσοστό συμμετοχής το 2009) και αυτοι ψήφιζαν μικρότερα κόμματα, θα έμπαιναν και μικρότερα στην βουλή.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,761 μηνύματα.
Νέα Δημοσκόπηση

IMG_5605.jpeg
 

Wonderkid

Διακεκριμένο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,642 μηνύματα.
Πολύ ψηλά πλασάρονται Νέα Αριστερά και Κόσμος.. Επίσης, βλέπω το ΠΑΣΟΚ να παίρνει οριακά διψήφιο σε αυτές τις εκλογές και ΣΥΡΙΖΑ γύρω στο 15-16.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,761 μηνύματα.

Wonderkid

Διακεκριμένο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,642 μηνύματα.

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,761 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,813 μηνύματα.

Wonderkid

Διακεκριμένο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,642 μηνύματα.
Ο Βελόπουλος, επίσης έχει απώλειες από το 10-11% που τον έδειχναν. Για εμένα θα είναι έκπληξη αν πιάσει 10%.
Κατά τα άλλα όπως είπα και πριν, νομίζω πως η λεγόμενη αντισυστημική ψήφος θα σκορπιστεί σε πολλά μικρά κόμματα και θα είναι κατακερματισμένη. Για αυτό βλέπω πολλά κόμματα μεταξύ του 1 και του 2.9%.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,813 μηνύματα.
Ο Βελόπουλος, επίσης έχει απώλειες από το 10-11% που τον έδειχναν. Για εμένα θα είναι έκπληξη αν πιάσει 10%.
Κατά τα άλλα όπως είπα και πριν, νομίζω πως η λεγόμενη αντισυστημική ψήφος θα σκορπιστεί σε πολλά μικρά κόμματα και θα είναι κατακερματισμένη. Για αυτό βλέπω πολλά κόμματα μεταξύ του 1 και του 2.9%.
Κατι ακουσα εγινε στη Θράκη με Βελόπουλο, εχει εσωκομματικά.
 

Wonderkid

Διακεκριμένο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,642 μηνύματα.
Κατι ακουσα εγινε στη Θράκη με Βελόπουλο, εχει εσωκομματικά.
Κάτι μου λέει πως η Νίκη θα πάει δυνατά κοντά στο 4.5-5, παρόλο που δεν ανιχνεύεται στις δημοσκοπήσεις, γιατί έχει κοινό μεγαλύτερης ηλικίας κυρίως, που δε ξέρω κατά πόσο συμμετέχει στις δημοσκοπήσεις και ίσως υποκαταγράφεται. Λατινοπούλου και Εμφιετζόγλου θα πατώσουν νομίζω.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,813 μηνύματα.
Κάτι μου λέει πως η Νίκη θα πάει δυνατά κοντά στο 4.5-5, παρόλο που δεν ανιχνεύεται στις δημοσκοπήσεις, γιατί έχει κοινό μεγαλύτερης ηλικίας κυρίως, που δε ξέρω κατά πόσο συμμετέχει στις δημοσκοπήσεις και ίσως υποκαταγράφεται. Λατινοπούλου και Εμφιετζόγλου θα πατώσουν νομίζω.
Λατινοπουλου έχει Αντρέα athenian μέσα, Νίκη έχει τον πολύ καλό Καλυβιώτη, και για Πατριωτες έχω ακουσει κάτι αλλά δεν ακολουθω γραμμή Κασιδιάρη.

Νίκη και Λατινοπουλου θα πάνε καλά.
 

Wonderkid

Διακεκριμένο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,642 μηνύματα.
Λατινοπουλου έχει Αντρέα athenian μέσα, Νίκη έχει τον πολύ καλό Καλυβιώτη, και για Πατριωτες έχω ακουσει κάτι αλλά δεν ακολουθω γραμμή Κασιδιάρη.
Πιστεύω πως όλα τα κόμματα, σίγουρα θα έχουν 1-2 υποψηφίους που κάτι λένε, αλλά συνήθως ψηφίζονται οι πιο ακατάλληλοι, με μοναδικό κριτήριο την αναγνωρισιμότητα
 

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4,228 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,813 μηνύματα.
Πιστεύω πως όλα τα κόμματα, σίγουρα θα έχουν 1-2 υποψηφίους που κάτι λένε, αλλά συνήθως ψηφίζονται οι πιο ακατάλληλοι, με μοναδικό κριτήριο την αναγνωρισιμότητα
Αυτοι οι δυο που σου λεω, ειδικά ο Καλυβιώτης ειναι και αναγνωρίσιμοι και αξιόλογοι.

Και δεν είμαι Νίκη για κανενα λόγο εντωμεταξυ, απλώς συμπαθω το άτομο. Όταν σε εχει κανει endorse αν θυμάμαι καλά ο Φιλης και ο Μελετόπουλος, ε κάτι το λέει, ασχετως που τον ξερω απο το καναλι τους.

Αλλα εχεις δικιο, θα παει ο ευρύς ο ανενημέρωτος κόσμος θα το ριξει μονοκούκι Αυτιά. Δεν εχω κατι με τον ανθρωπο, καλη του επιτυχια, αλλά δεν ειναι του γουστου μου, ο κοσμος ομως θα του δωσει 300 χιλιαδες ψηφους ξερωγω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,367 μηνύματα.
Από ΝΔ ο μόνος που με ενδιαφέρει είναι ο Μπελέρης. Αφού θα βγει που θα βγει πρώτη η ΝΔ στάνταρ, τουλάχιστον ας βγάλουμε τον άνθρωπο από την καθεστωτική φυλακή της Αλβανίας. Όσοι το ρίξετε ΝΔ κάντε τουλάχιστον τον κόπο να βάλετε και έναν σταυρό για τον Μπελέρη μας. Αυτό είναι κάτι που όλους (θα έπρεπε να) μας ενώνει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Βελόπουλος, επίσης έχει απώλειες από το 10-11% που τον έδειχναν. Για εμένα θα είναι έκπληξη αν πιάσει 10%.
Κατά τα άλλα όπως είπα και πριν, νομίζω πως η λεγόμενη αντισυστημική ψήφος θα σκορπιστεί σε πολλά μικρά κόμματα και θα είναι κατακερματισμένη. Για αυτό βλέπω πολλά κόμματα μεταξύ του 1 και του 2.9%.
Δεν νομίζω να πιάσει διψήφιο και αυτό δείχνει την ηλιθιότητα του πατριωτικού συντηρητικού χώρου. Αν βγει η παραπάνω δημοσκόπηση θα έχεις 8.5% Λύση και 4.5% Νίκη. Άθροισμα 13% που, σύμφωνα πάντα με την εκτίμηση, θα τους έδινε οριακά έως και την δεύτερη θέση! Αφού είναι πανίβλακες και οι ίδιοι και έχουν χτίσει από διακόσιες κομματικές παράγκες ο καθένας και οι ψηφοφόροι που σκορπίζονται σε κάθε παράγκα σαν πρόβατα ας καθίσουν στα αυγά τους πάλι στις πίσω θέσεις.

Για να μη μιλήσω για το ότι το Εθνικό Μέτωπο θα πάρει πάλι τα (0,)3 του ενώ η Φωνή Λογικής παίζει να ξεπεράσει το 2%. Μόνο από αυτό καταλαβαίνει κανείς πως στον χώρο δεξιά της ΝΔ επικρατεί απύθμενη βλακεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.
Ο Βελόπουλος, επίσης έχει απώλειες από το 10-11% που τον έδειχναν. Για εμένα θα είναι έκπληξη αν πιάσει 10%.
Κατά τα άλλα όπως είπα και πριν, νομίζω πως η λεγόμενη αντισυστημική ψήφος θα σκορπιστεί σε πολλά μικρά κόμματα και θα είναι κατακερματισμένη. Για αυτό βλέπω πολλά κόμματα μεταξύ του 1 και του 2.9%.
O Βελό τρώει τον κλασσικό πόλεμο που δέχονται τα συντηρητικά κόμματα, για να επηρεαστεί ο κόσμος και να χάσει έστω και λίγες ψήφους από αυτό. Είμαι πεπεισμένος ότι θα πιάσει διψήφιο. Για τον Θεό, την πατρίδα, τις παραδοσιακές μας αξίες και την πολιτική κλειστών συνόρων, ψηφίζουμε Βελόπουλο!
Οι εκλογές δεν αλλάζουν κάτι, αλλά τουλάχιστον ας δώσουμε μήνυμα. Έστω την ικανοποίηση που θα αντλήσουμε να ακούμε τις υστερικές τσιρίδες των ΑΡΔ να κλαίνε για την άνοδο της ακροδεξιάς και τους ευαίσθητους αριστερούληδες να βρίζουν τους Έλληνες για το πόσο συντηρητικοί είμαστε.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,761 μηνύματα.
Από ΝΔ ο μόνος που με ενδιαφέρει είναι ο Μπελέρης. Αφού θα βγει που θα βγει πρώτη η ΝΔ στάνταρ, τουλάχιστον ας βγάλουμε τον άνθρωπο από την καθεστωτική φυλακή της Αλβανίας. Όσοι το ρίξετε ΝΔ κάντε τουλάχιστον τον κόπο να βάλετε και έναν σταυρό για τον Μπελέρη μας. Αυτό είναι κάτι που όλους (θα έπρεπε να) μας ενώνει.

Προσωπικά θα στηρίξω τον Μπελερη καθώς είναι ένας άνθρωπος που έχει περάσει πολλά ενώ παράλληλα δείχνει να αγαπάει την Ελλάδα, επίσης και τον Πύρρο Δήμα θα ψηφίσω καθώς είναι από τους καλύτερους Έλληνες αθλητές που πέρασαν ποτέ και μας έκανε πολλές φορές υπερήφανους στο παρελθόν. Εντάξει, και τον Γιώργο Αυτιά θα ψηφίσω λογικά καθώς μου αρέσει ως δημοσιογράφος 😂😂.

Να πω βέβαια την αλήθεια δεν ξέρω καν μέχρι πόσους σταυρούς μπορούμε να βάλουμε, αν είναι πχ μέχρι 2 σταυροί τότε θα ψηφίσω μόνο τον Μπελερη και τον Δημα προφανώς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,367 μηνύματα.
Προσωπικά θα στηρίξω τον Μπελερη καθώς είναι ένας άνθρωπος που έχει περάσει πολλά ενώ παράλληλα δείχνει να αγαπάει την Ελλάδα, επίσης και τον Πύρρο Δήμα θα ψηφίσω καθώς είναι από τους καλύτερους Έλληνες αθλητές που πέρασαν ποτέ και μας έκανε πολλές φορές υπερήφανους στο παρελθόν. Εντάξει, και τον Γιώργο Αυτιά θα ψηφίσω λογικά καθώς μου αρέσει ως δημοσιογράφος 😂😂.

Να πω βέβαια την αλήθεια δεν ξέρω καν μέχρι πόσους σταυρούς μπορούμε να βάλουμε, αν είναι πχ μέχρι 2 σταυροί τότε θα ψηφίσω μόνο τον Μπελερη και τον Δημα προφανώς.
4 σταυροί είναι. Κοίτα το ζητούμενο είναι να ψηφίζεις με κριτήρια εκπροσώπησης. Ο Δήμας ήταν αθληταράς και δεν το αμφισβητεί κανένας εδώ αλλά ως εκπρόσωπος μίας χώρας στο ευρωκοινοβούλιο κάνει; Με έχει απογοητεύσει πολύ η επιπολαιότητα που τα κόμματα έδειξαν στην επιλογή υποψηφίων τους. Έβαλαν όλοι άσχετους celebrities και αυτοί προβάλλονται αντί για άτομα που ίσως να έχουν όραμα και ιδέες. Από μόνο του το σύστημα δείχνει το πόσο απαξιωτικά βλέπει τις ευρωεκλογές ως θεσμό.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,813 μηνύματα.
Από ΝΔ ο μόνος που με ενδιαφέρει είναι ο Μπελέρης. Αφού θα βγει που θα βγει πρώτη η ΝΔ στάνταρ, τουλάχιστον ας βγάλουμε τον άνθρωπο από την καθεστωτική φυλακή της Αλβανίας. Όσοι το ρίξετε ΝΔ κάντε τουλάχιστον τον κόπο να βάλετε και έναν σταυρό για τον Μπελέρη μας. Αυτό είναι κάτι που όλους (θα έπρεπε να) μας ενώνει.
Συμφωνώ σε αυτό. Και για να μην έχει ο γείτονας δικαιολογία να πει "Ορίστε τον βαλατε ευρωψηφοδελτιο και δεν τον ψήφισαν οι δικοί σας".

Ελπίζω να παει στην Ευρωβουλή και να μιλήσει για τη Β. Ηπειρο κι όχι για πράσινη ανάπτυξη και πράσινα χορτάρια.

Η ΝΔ έχει ιστορικό να βαζει υποψηφιους για το σόου.

Τουλάχιστον οι βαμμένοι που δε θα ξεκολλήσουν απο τη νουδούλα, ας κανουν και κατι σωστό στη ζωή τους.

Οι υπόλοιποι πιο σοφοι, ακροδεξιά με πίεση.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.
Για να μη μιλήσω για το ότι το Εθνικό Μέτωπο θα πάρει πάλι τα (0,)3 του ενώ η Φωνή Λογικής παίζει να ξεπεράσει το 2%. Μόνο από αυτό καταλαβαίνει κανείς πως στον χώρο δεξιά της ΝΔ επικρατεί απύθμενη βλακεία.
Εδώ ο κύριος κράζει τη Λατινοπούλου (γκομενάρα, by the way) συνεχώς γιατί φοβάται μην τον αποκαλέσουν ομοφοβικό ή ότι κάνει fat shaming, εξαιτίας των κατά καιρούς δηλώσεων της Λατινοπούλου. Όταν κι ο ίδιος επηρεάζεσαι τόσο από το σύγχρονο αφήγημα, δεν μπορείς να ζητάς καμία επανάσταση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top